Olomoucký soud uložil drogovému gangu z Šumperska tresty od 5 do 13 let

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog v Česku a Polsku uložil dnes olomoucký krajský soud šesti mužům z organizované skupiny pět až 13 let vězení, sedmý dostal podmíněný trest. Nejvyšší trest dostal Norbert Boguslav Wybraniec z Polska, který podle rozsudku zajišťoval dodávku léků s pseudoefedrinem a chemikálií k výrobě pervitinu. Skupina z Šumperska byla dopadena v červnu 2022 během akce s názvem Grate a Finis, kriminalisté ji označili za jeden z největších zásahů na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Podle nich vyrobili nejméně 6,5 kilogramu pervitinu.

"Po provedeném dokazování se policii podařilo zadokumentovat a státnímu zástupci prokázat opravdu rozsáhlou trestnou činnost na úseku drogové trestné činnosti, za posledních pár let je to jeden z nevětších případů, který tady byl projednáván, tomu také odpovídají uložené tresty," řekl soudce Petr Sušil. "Za posledních několik let to byl jeden z největších drogových případů trestné činnosti v Olomouckém kraji, který jsem zpracovával od samého počátku. S rozsudkem jsem v zásadě spokojen," řekl novinářům státní zástupce Jindřich Pazdera. Doplnil, že kromě prokázané výroby zhruba šesti kilogramů drog je důležité i prokázané množství léků a látek určených pro jejich výrobu; podle něj se z takového množství dalo vyrobit přes 20 kilogramů drogy.

Muži byli obžalováni ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, hrozilo jim deset až 18 let za mřížemi. Až na jednoho spáchali čin podle soudce Petra Sušila ve velkém rozsahu a ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Na výrobě pervitinu a na obchodech s chemikáliemi se muži ve věku od 32 do 57 let podle obžaloby podíleli nejméně od podzimu 2020 do 9. června 2022. Drogu nejen vyráběli, ale i distribuovali; působili na území Olomouckého kraje, především na Šumpersku, ale i v Pardubickém kraji a v Polsku.

Hlavní dodávku látek i léčiv pro výrobu pervitinu zajišťoval Norbert Boguslav Wybraniec, podle soudu šlo o obrovské množství, dodal například po dvou kilogramech látek jako jód či červený fosfor, další kilogram pervitinu přivezl k další distribuci, prodával také léky k výrobě pervitinu. Vinu u soudu popíral. "Bylo to obrovské množství, už jejich získávání musel být konspirační, například z Rumunska," podotkl soudce Petr Sušil. Kromě 13 let vězení dostal peněžitý trest tři miliony korun; s rozsudkem hlasitě nesouhlasil.

Společně s ním dnes k soudu dovedla eskorta také Michala Adama a jeho otce Jiřího Adama. Oba muži se podle soudu podíleli na nákupu léčiv i výrobě drog, soud jim uložil deset a 11 let vězení. Michala Adama jako jediného policie při zátahu nedopadla, vyhlásila po něm celostátní pátrání, dopaden byl o měsíc později na Orlickoústecku.

Druhý nejvyšší trest dostal Libor Havlík ze Zábřehu, který je podle soudce označován za nejlepšího vařiče pervitinu na severu Moravy; soud mu uložil 12 let vězení. Další muži se podíleli na nákupu léčiv, výrobě pervitinu či jejich distribuci; distribuovali jej dokonce i do vězení. Zdeňku Krňávkovi, který na výrobu půjčoval peníze, doprovázel vozidla a zajišťoval logistiku, soud uložil 11 let a peněžitý trest půl milionu korun, Lukáše Strouhala, který podle rozsudku drogu vyráběl, potrestal soud jako spolupracujícího pěti lety vězení. Poslednímu obžalovanému Pavlu Toroni soud uložil tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let a peněžitý trest 100.000 korun; jako jediný podle soudu nebyl členem organizované skupiny.

Na zadržení pachatelů se podílelo přes 80 policistů včetně zásahových jednotek z Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje. Při 27 domovních prohlídkách bylo zajištěno sedm varen, jeden kilogram již vyrobeného pervitinu a milion korun v hotovosti. Akce s názvem Grate a Finis navazovala na případ z roku 2021, kdy policie odhalila organizovanou skupinu výrobců pervitinu, většina pocházela rovněž ze Šumperska. Aktéry z tohoto případu již soud potrestal tresty od šesti do 13 let, vězení jeden vyvázl s podmíněným trestem. Většina z nich uzavřela dohodu o vině a trestu.

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie
    Společnost

    Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie

    Školáci dnes na školách po celé republice dostávají vysvědčení. Policie ale upozorňuje rodiče, kteří se chtějí chlubit vysvědčením svých potomků na sociálních sítích, aby byli při sdílení údajů obezřetní.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály