Olomoucký hejtman Okleštěk prodloužil stav nebezpečí v zaplavených oblastech

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) dnes prodloužil stav nebezpečí v záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska do 12. prosince. Opatření, které na Oklešťkovu žádost schválila vláda, umožňuje rychleji likvidovat povodňové škody. Informaci dnes hejtmanství vyvěsilo na úřední desce. Stav nebezpečí byl v celém Olomouckém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho původní platnost skončila 13. října. Bývalý hejtman Josef Suchánek (STAN) pak požádal vládu o prodloužení krizového opatření na Jesenicku a Šumpersku do 12. listopadu.

Stav nebezpečí umožňuje například rychlejší a efektivnější odstraňování povodňových škod, pružnější obnovu poškozené infrastruktury nejen pro zásobování plynem a elektřinou, ale i vodovodů a kanalizací. Jednodušší je také využití armády a její techniky, vyčištění obcí od povodňového odpadu a naplavenin a obnova silničního a vodního hospodářství.

O prodloužení stavu nebezpečí podle Oklešťka požádaly samosprávy v Jeseníku a Šumperku i energetické firmy, jelikož díky tomu mohou rychleji likvidovat škody způsobené záplavami. Lidé po povodních zůstali na řadě míst bez elektřiny a pitné vody, povodně vyřadily z provozu 278 kilometrů plynovodního potrubí. "Důvodem žádosti je řešení rozsáhlých následků povodní ze září letošního roku. V nejvíce postižených lokalitách stále nejsou obnoveny základní prvky infrastruktury, často fungují pouze provizorně," uvedl Okleštěk.

Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, které mohou být v České republice vyhlášené v reakci na mimořádné situace. Závažnějšími jsou nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav. Při platném stavu nebezpečí získává vedení kraje zvláštní pravomoci jako například pravomoc ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo možnost poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace.

V Olomouckém kraji zasáhly povodně kromě Jesenicka také část Šumperska a Olomoucka, nicméně na Jesenicku způsobily katastrofální škody. Zasáhly rozsáhlý pás kolem řeky Bělé od Bělé pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Mikulovice a Písečnou a také řadu obcí kolem toků Vidnávka a Staříč. Materiální škody byly obrovské, záplavy poničily infrastrukturu včetně silnic a mostů. Oprava si vyžádá několik miliard korun. Záplavy mají v kraji zatím dvě oběti, po dalších dvou lidech se stále pátrá.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály