Olomoucká zoo má nového hřebce. Do stáda zapadl bez problémů

Zebry Chapmanovy, které jsou chovány v českých a slovenských zoo, jsou většinou potomstvo zeber, které před zhruba 50 lety přivezl Josef Vágner spolu s mnoha dalšími druhy zvířat z Afriky. Zebry Chapmanovy chová olomoucká zahrada od roku 1987. Celkem se v Zoo Olomouc narodilo 28 mláďat. V minulosti je pravidelně odchovávali, ale v posledních 6 letech se tak nedělo.

Za problémem stojí nedostatek chovu schopných hřebců, kteří by současně byli vhodní i co do původu. Navíc samice v Zoo Olomouc jsou ve věku 6 až 20 let, a proto je třeba přiřadit k nim hřebce dospělého. Zoologové ze zoologických zahrad si chov zeber pečlivě střeží, aby nedošlo ke křížení s jinými poddruhy nebo s jedinci neznámého původu a považují je za „rodinné stříbro“.

Ke spolupráci jednotlivých zahrad dochází v rámci Unie českých a slovenských zoo. Z ní vzešlo i zapůjčení zkušeného hřebce ze Zoo Liberec. „Transport zebry představuje určité riziko, a proto jsme požádali zkušené přepravce ze Zoo Dvůr Králové, aby hřebce přivezli. Spojování zeber není vždycky jednoduché a průběh bývá velmi individuální,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.  

V případě samic z olomoucké zoo a libereckého samce naštěstí nevznikl žádný problém a celé stádo začalo okamžitě fungovat. „Pro hřebce bylo jediným překvapením, že sdílí výběh se žirafami, protože se s těmito zvířaty dosud nesetkal. Při březosti trvající zhruba 1 rok můžeme hříbata očekávat pravděpodobně příští rok v létě,“ říká Eliška Veselá.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály