Olomoucká zoo má nového hřebce. Do stáda zapadl bez problémů

Zebry Chapmanovy, které jsou chovány v českých a slovenských zoo, jsou většinou potomstvo zeber, které před zhruba 50 lety přivezl Josef Vágner spolu s mnoha dalšími druhy zvířat z Afriky. Zebry Chapmanovy chová olomoucká zahrada od roku 1987. Celkem se v Zoo Olomouc narodilo 28 mláďat. V minulosti je pravidelně odchovávali, ale v posledních 6 letech se tak nedělo.

Za problémem stojí nedostatek chovu schopných hřebců, kteří by současně byli vhodní i co do původu. Navíc samice v Zoo Olomouc jsou ve věku 6 až 20 let, a proto je třeba přiřadit k nim hřebce dospělého. Zoologové ze zoologických zahrad si chov zeber pečlivě střeží, aby nedošlo ke křížení s jinými poddruhy nebo s jedinci neznámého původu a považují je za „rodinné stříbro“.

Ke spolupráci jednotlivých zahrad dochází v rámci Unie českých a slovenských zoo. Z ní vzešlo i zapůjčení zkušeného hřebce ze Zoo Liberec. „Transport zebry představuje určité riziko, a proto jsme požádali zkušené přepravce ze Zoo Dvůr Králové, aby hřebce přivezli. Spojování zeber není vždycky jednoduché a průběh bývá velmi individuální,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.  

V případě samic z olomoucké zoo a libereckého samce naštěstí nevznikl žádný problém a celé stádo začalo okamžitě fungovat. „Pro hřebce bylo jediným překvapením, že sdílí výběh se žirafami, protože se s těmito zvířaty dosud nesetkal. Při březosti trvající zhruba 1 rok můžeme hříbata očekávat pravděpodobně příští rok v létě,“ říká Eliška Veselá.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály