Olomouc slaví 25 let na seznamu UNESCO. Chystá výstavy, koncerty a komentované prohlídky

Olomoucký Sloup Nejsvětější Trojice je už pětadvacet let pýchou měst jako památka na seznamu UNESCO. Barokní památka na Horním náměstí se proto stane motivem druhé olomoucké eurobankovky. Ta půjde do prodeje prvního května v rámci oslav výročí, během kterých proběhnou také přednášky, komentované prohlídky a koncerty.

Sloup Nejsvětější Trojice se na Seznam světového dědictví UNESCO oficiálně dostal 2. prosince 2000. Město proto chystá oslavy, v rámci kterých si výročí připomene. „Fakt, že je náš sloup na prestižním seznamu, dělá z Olomouce magnet pro turisty. Město z této výhody těží už pětadvacet let a nepochybně ji využije i v dalších desetiletích. Toho si musíme vážit a náležitě to také ocenit,“ vysvětlil v tiskové zprávě důvod k oslavám primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Během letní sezóny v rámci oslav výročí bude na Horní náměstí opět dohlížet písková socha, která bude tentokrát věnována olomouckému sloupu a jeho jubileu. „Unikátní model našeho sloupu byl z radnice přesunut do prostor Informačního centra, aby si jej turisté i zájemci mohli prohlédnout během rekonstrukce radnice i samotného sloupu,“prozradil náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti). Město k tomu chystá i výstavu historických fotografií, nových poznatků a informace o průběhu restaurování.

Hlavní část oslav bude směřovat k tradičním Dnům evropského dědictví, které letos proběhnou od 6. do 14. září. „Vrcholem programu se stane open-air koncert Století české písničky, který zazní 12. září na Horním náměstí. Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Jana Kučery představí výběr ikonických skladeb české hudby 20. století.  V programu zazní písně Jiřího Šlitra, Karla Kryla či Petra Hapky. Koncert filharmonie bude uveden ve spolupráci s festivalem Smetanova Litomyšl,“ navázal mluvčí olomouckého magistrátu Jan Horejš.

Olomoucké informační centrum nabídne v létě oblíbené komentované prohlídky Po stopách olomouckého baroka“. Během Dnů evropského dědictví se 13. září uskuteční speciální prohlídka Po stopách tvůrců Sloupu Nejsvětější Trojice a open-air přednášky o restaurování této památky. „Připravili jsme program odpovídající významu nadcházejícího výročí. Nejde nám ale jen o pohled do minulosti. Součástí oslav jsou i přednášky věnované právě probíhající obnově a jejímu smyslu,“ uvedl Viktor Tichák. Město zároveň spustilo nový web s informacemi o historii, současnosti a programu oslav.

První olomouckou eurobankovku představilo město minulý rok rovněž v souvislosti Dnů evropského dědictví a podle magistrátu o ni byl velký zájem – prodalo se přibližně tři tisíce kusů. Letošní bankovka ponese motiv Sloupu Nejsvětější trojice a do prodeje jich půjde celkem 4 500. „Letos navíc eurobankovky slaví 10 let od svého vzniku, a tak některé z nich budou opatřeny zlatým přítiskem připomínajícím toto výročí. Za 100 korun budou k zakoupení v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice, a to od čtvrtka 1. května od 9 hodin,“ objasnil mluvčí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály