ODS jde v Olomouckém kraji do opozice, odmítla návrh ANO na trojkoalici s SPD

Občanská demokratická strana v Olomouckém kraji odchází do opozice. Odmítla návrh vítězného hnutí ANO na trojkoalici s SPD. ANO oznámí výsledek povolebního vyjednávání o sestavení krajské koalice v sobotu. Hnutí ANO stačí k většině v krajském zastupitelstvu dva hlasy. Případná dvojkoalice ANO a SPD by měla v 55členném zastupitelstvu většinu 31 hlasů.

Zástupci ANO se po volbách v sobotu večer sešli s představiteli všech politických subjektů, jejichž kandidáti byli zvoleni do krajského zastupitelstva. Jednání pokračovala i v následujících dnech. Lídři STAN a Spojenců24 ale v pondělí oznámili odchod do opozice. ANO tak může sestavit krajskou koalici už jen se zástupci uskupení SPD, Trikolora, PRO a Svobodní nebo koalicí Stačilo!.

"Od sečtení volebních výsledků jsme absolvovali několik jednání s dalšími volebními stranami. K jednání nás mimo jiné oslovilo vítězné hnutí ANO. Jeho představitelé nám nabídli účast na tříčlenné koalici ve složení ANO, ODS a SPD. Tuto nabídku jsme jasně odmítli, což jednohlasně potvrdila i Regionální rada ODS v Olomouckém kraji. Nemůžeme vyměnit naše principy za účast v krajské koalici, a proto budeme nadále bojovat za náš kraj z opozičních lavic. I z nich lze pro občany kraje udělat ledasco prospěšného," uvedl Dalibor Horák za ODS.

Lídr ANO a kandidát na hejtmana Ladislav Okleštěk dnes v podvečer na sociální síti X oznámil, že jednání o budoucím složení krajské koalice nekončí. "Stále hledáme řešení a věřím, že se podaří postavit stabilní vedení Olomouckého kraje," uvedl bez dalších podrobností.

Po volbách v roce 2020 vytvořila krajskou radu koalice Pirátů a STAN se zástupci ODS a Spojenců pro Olomoucký kraj, vítězné ANO tehdy skončilo v opozici. Letošní krajské volby v Olomouckém kraji opět vyhrálo ANO, v zastupitelstvu má 26 mandátů. Druzí skončili Starostové pro Olomoucký kraj s devíti mandáty. Třetí Spojenci24 s vámi budou mít šest zastupitelů. Čtvrtá koalice SPD, Trikolora, PRO a Svobodní má pět mandátů. Na pátém místě je ODS s pěti zastupiteli. Šestá je koalice Stačilo! se čtyřmi mandáty.

Hnutí ANO se dnes na Vysočině dohodlo na krajské koalici s uskupením SPD, Trikolory a PRO. Součástí této krajské koalice bude SOCDEM, která byla součástí i dosluhujícího krajského vedení.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály