„Nikdo se s námi nebavil.“ Místní s novým zařízením pro bývalé vězně nesouhlasí

Problémové děti a dospívající, nebo bývalí vězni. Tyto skupiny se mají od začátku letošního října dostat do nového zařízení, které vznikne na Svatém Kopečku u Olomouce. Proti záměru umístění propuštěných vězňů se nyní postavili místní obyvatelé.

Nikdo se s námi nebavil, mohli si zjistit, kdy máme schůze a informovat nás o chystaném zařízení,“ řekl v pondělí pro Olomoucký Report předseda Komise městské části (KMČ) Svatý Kopeček František Prášil. Informaci o záměru získala komise až z článku na webu olomouckého arcibiskupství.

Zařízení má vzniknout v areálu Arcibiskupských lesů a statků s. r. o. a provozovatelem má být Druhá míle, z. s. Podle vyjádření Milana Vaška ze spolku Druhá míle, který se věnuje propuštěným vězňům a jejich začlenění do společnosti, není důvod k obavám. „K umístění vybíráme lidi, se kterými už dlouho předtím ve vězení pracujeme a zajímá nás, jak na svůj život pohlížejí, zda mají vůli ho změnit, a hlavně už ve výkonu trestu tuto vůli projevovali, přiznávali vlastní vinu a byli připraven si ji nějak odčinit i ve službě společnosti – zapojením do obecně prospěšných projektů,“ popsal Vašek, jak jsme psali zde.

Právě obavy místních obyvatel z bývalých vězňů ale komise v současné době řeší a podle předsedy KMČ ani Vaškova slova místní obyvatele neuklidnila. „Na Kopečku je těchto zařízení dost a dost se to projevuje na životě místních obyvatel. Zjišťujeme přesný postup, co tam spolek plánuje, nebylo to dostatečně vysvětleno. Máme spoustu telefonátů obyvatel, jsou rozhořčení, naštvaní, jak tady asi nikdy nebyli,“ řekl v pondělí Prášil.

Zařízení se má otevřít už na začátku října, komise ale zjišťuje další informace a připravuje kroky proti umístění bývalých odsouzených v místní části. „Určitě připravíme podpisovou akci a mám informace, že i okolní části se proti záměru vyhraní,“ vysvětlil předseda KMČ pro Olomoucký Report.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály