Názory: spOLečně chce peníze z parkovného na transparentní účet. Ten už mohl dávno existovat  

Centrum Olomouce se od 2. května rozdělilo do parkovacích zón A a B. Dá se říct, že i obyvatelé města jsou teď buďto Áčkaři nebo Béčkaři – jedni zdražené parkování vítají a slibují si od změny menší dopravní vytíženost centra, druzí ho zavrhují a poukazují na nepřipravenost města na přeliv aut do jiných částí Olomouce. Za zdražením parkovného stojí koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a spOLečně. Právě poslední jmenované hnutí vydalo tiskovou zprávu o záměru zřídit transparentní účet, na který peníze vybrané na parkovném půjdou. Ten už ovšem mohl existovat před uvedením změn v život.

V Olomouci došlo ke zřízení zón, zdražení parkovného, a hlavně, k vytvoření nového Fondu mobility (psali jsme zde). Právě Fond mobility je jednou ze stěžejních částí nové parkovací politiky města. Vybrané peníze z dražšího parkovného mají putovat právě do něj. Z těchto peněz budou hrazeny například opravy silnic, výstavby cyklostezek nebo nových parkovacích míst.

Koaliční hnutí spOLečně chce tyto peníze vidět na transparentním účtu, který by město zřídilo. „Nechceme, aby někoho napadlo peníze z parkovného přesouvat do jiných položek rozpočtu, než je dopravní infrastruktura,“ řekl Olomouckému Reportu Robert Runták z hnutí spOLečně s tím, že ani jedna koruna z fondu nesmí jít mimo. „Nemělo by jít jen o prosté zdražení. Občané musí za vyšší platbu něco dostat, a musejí důvodu zdražení rozumět,“ dodal Runták.   

S tímto pohledem souhlasí například i Jakub Knápek (Piráti a starostové). „Jednoznačně to je krok dopředu. Transparentní účet zamezí látání rozpočtu z těchto peněz,“ odpověděl na dotaz Olomouckého Reportu.

Snaží se hnutí spOLečně hasit negativní reakce na poslední chvíli?

Olomouckému Reportu přišla tisková zpráva, ve které hnutí svůj záměr prezentuje, 2. května v 17:27. Tedy 9 hodin a 27 minut poté co si první řidiči museli zaplatit dražší parkovné. Nabízejí se dvě otázky. První – proč hnutí spOLečně neprosadilo transparentní účet ještě před uvedením změn v oblasti parkovného v život? „To jsou složité otázky, které mi pokládáte,“ zarazil se Runták při dotazu Olomouckého Reportu. „Ano, měli jsme být důraznější, důslednější a tlačit na to dřív. Na druhou stranu má naše iniciativa význam. Je to důležitý vzkaz pro Olomoučany,“ dodal následně Runták.

Druhá – nejedná se o pouhé politické prohlášení, které má obhájit hnutí před negativními komentáři? „Na negativní komentáře veřejnosti to určitě nereaguje,“ odmítl tento pohled Robert Runták a dodal, že hnutí spOLečně mělo pocit, že v komunikaci města téma transparentního účtu málo zaznívalo.

„Koukám se na to jako na snahu hnutí, i když jsou členy koalice, se vymezit proti hlavnímu proudu koaličního myšlení,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Grasse (ProOlomouc). I on se zřízením transparentního účtu souhlasí.

Transparentní účet by měl být program všech politických stran

„Za hnutí spOLečně proto chceme v rámci koalice vyvinout maximální tlak na to, aby byl účet Fondu mobility plně transparentní,“ píše se v tiskové zprávě hnutí spOLečně. Proč ovšem nebyl transparentní účet prosazen, když se parkovací politika připravovala a projednávala dlouhé měsíce? Na dotaz Olomouckého Reportu Robert Runták řekl, že s jedním členem rady, kterého spOLečně má, není jednoduché některé návrhy prosadit.

Jednoho člena rady má ovšem hnutí i po vydání své tiskové zprávy a situace je tedy obdobná jako před 2. květnem 2022. „Transparentní účet momentálně prosazujeme ve spolupráci s koaličními partnery. Pokud se to nepodaří prosadit v rámci této koalice, tak pevně věřím, že budeme mít více možností po komunálních volbách,“ nastínil další možnosti Runták.

Transparentní účet je rozhodně správným krokem vpřed a měl by být programem všech olomouckých politických stran. Snad se ovšem nestane pouhým slibem v kampani před komunálními volbami, které nás čekají. Doufejme, že se ho dočkáme, důvěryhodnost města by se tak rozhodně zvýšila.

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie
    Společnost

    Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie

    Školáci dnes na školách po celé republice dostávají vysvědčení. Policie ale upozorňuje rodiče, kteří se chtějí chlubit vysvědčením svých potomků na sociálních sítích, aby byli při sdílení údajů obezřetní.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály