Názory: spOLečně chce peníze z parkovného na transparentní účet. Ten už mohl dávno existovat  

Centrum Olomouce se od 2. května rozdělilo do parkovacích zón A a B. Dá se říct, že i obyvatelé města jsou teď buďto Áčkaři nebo Béčkaři – jedni zdražené parkování vítají a slibují si od změny menší dopravní vytíženost centra, druzí ho zavrhují a poukazují na nepřipravenost města na přeliv aut do jiných částí Olomouce. Za zdražením parkovného stojí koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a spOLečně. Právě poslední jmenované hnutí vydalo tiskovou zprávu o záměru zřídit transparentní účet, na který peníze vybrané na parkovném půjdou. Ten už ovšem mohl existovat před uvedením změn v život.

V Olomouci došlo ke zřízení zón, zdražení parkovného, a hlavně, k vytvoření nového Fondu mobility (psali jsme zde). Právě Fond mobility je jednou ze stěžejních částí nové parkovací politiky města. Vybrané peníze z dražšího parkovného mají putovat právě do něj. Z těchto peněz budou hrazeny například opravy silnic, výstavby cyklostezek nebo nových parkovacích míst.

Koaliční hnutí spOLečně chce tyto peníze vidět na transparentním účtu, který by město zřídilo. „Nechceme, aby někoho napadlo peníze z parkovného přesouvat do jiných položek rozpočtu, než je dopravní infrastruktura,“ řekl Olomouckému Reportu Robert Runták z hnutí spOLečně s tím, že ani jedna koruna z fondu nesmí jít mimo. „Nemělo by jít jen o prosté zdražení. Občané musí za vyšší platbu něco dostat, a musejí důvodu zdražení rozumět,“ dodal Runták.   

S tímto pohledem souhlasí například i Jakub Knápek (Piráti a starostové). „Jednoznačně to je krok dopředu. Transparentní účet zamezí látání rozpočtu z těchto peněz,“ odpověděl na dotaz Olomouckého Reportu.

Snaží se hnutí spOLečně hasit negativní reakce na poslední chvíli?

Olomouckému Reportu přišla tisková zpráva, ve které hnutí svůj záměr prezentuje, 2. května v 17:27. Tedy 9 hodin a 27 minut poté co si první řidiči museli zaplatit dražší parkovné. Nabízejí se dvě otázky. První – proč hnutí spOLečně neprosadilo transparentní účet ještě před uvedením změn v oblasti parkovného v život? „To jsou složité otázky, které mi pokládáte,“ zarazil se Runták při dotazu Olomouckého Reportu. „Ano, měli jsme být důraznější, důslednější a tlačit na to dřív. Na druhou stranu má naše iniciativa význam. Je to důležitý vzkaz pro Olomoučany,“ dodal následně Runták.

Druhá – nejedná se o pouhé politické prohlášení, které má obhájit hnutí před negativními komentáři? „Na negativní komentáře veřejnosti to určitě nereaguje,“ odmítl tento pohled Robert Runták a dodal, že hnutí spOLečně mělo pocit, že v komunikaci města téma transparentního účtu málo zaznívalo.

„Koukám se na to jako na snahu hnutí, i když jsou členy koalice, se vymezit proti hlavnímu proudu koaličního myšlení,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Grasse (ProOlomouc). I on se zřízením transparentního účtu souhlasí.

Transparentní účet by měl být program všech politických stran

„Za hnutí spOLečně proto chceme v rámci koalice vyvinout maximální tlak na to, aby byl účet Fondu mobility plně transparentní,“ píše se v tiskové zprávě hnutí spOLečně. Proč ovšem nebyl transparentní účet prosazen, když se parkovací politika připravovala a projednávala dlouhé měsíce? Na dotaz Olomouckého Reportu Robert Runták řekl, že s jedním členem rady, kterého spOLečně má, není jednoduché některé návrhy prosadit.

Jednoho člena rady má ovšem hnutí i po vydání své tiskové zprávy a situace je tedy obdobná jako před 2. květnem 2022. „Transparentní účet momentálně prosazujeme ve spolupráci s koaličními partnery. Pokud se to nepodaří prosadit v rámci této koalice, tak pevně věřím, že budeme mít více možností po komunálních volbách,“ nastínil další možnosti Runták.

Transparentní účet je rozhodně správným krokem vpřed a měl by být programem všech olomouckých politických stran. Snad se ovšem nestane pouhým slibem v kampani před komunálními volbami, které nás čekají. Doufejme, že se ho dočkáme, důvěryhodnost města by se tak rozhodně zvýšila.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály