Národní muzeum v přírodě navštívilo v roce 2023 téměř 395 tisíc návštěvníků

Více než 394 tisíc návštěvníků celkově zavítalo v minulém roce do čtyř muzeí Národního muzea v přírodě.

„Jsem rád, že sezonu jsme mohli uskutečnit podle našich plánů, realizovat a dopřát návštěvníkům všechny oblíbené pořady. I v roce 2023 byl hojně využíván bonus v podobě volného vstupu do muzeí první čtvrtek v měsíci květnu, červnu a září. V průběhu jarních, letních i podzimních měsíců se mimo dlouhodobě realizované akce konaly i speciální komentované prohlídky, tvořivé dílny nebo workshopy. Zároveň byly oživeny vybrané expozice," uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel muzea s tím, že toto obohacení je návštěvníky velmi oblíbeno a čím dále více vyhledáváno.


Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu, a je proto jedinečné.


„Z hlediska celkové návštěvnosti byly exponované především letní měsíce a to ve všech složkách Národního muzea v přírodě. Nejvíce navštěvované je tradičně Valašské muzeum v přírodě se 305 130 hosty,“ upřesnil Jindřich Ondruš. „Do celkové návštěvnosti, která je mírně nižší v porovnání s rokem 2022, se projevila i ekonomická situace ve společnosti, opatrnost lidí v ochotě utrácet za „zbytné věci“ a zároveň i vrtkavost a extrémní výkyvy počasí. Ta například poznamenala jednu z nejnavštěvovanějších akcí Muzea v přírodě Vysočina – červencový Veselokopecký jarmark. Panovaly totiž extrémní letní teploty dosahující téměř 40 stupňů. Opět se projevila převažující návštěvnost tradičních akcí, které generují v běžném roce přibližně polovinu návštěvnosti,“ uvedl Ondruš.

Údaje návštěvnosti za rok 2023

Národní muzeum v přírodě jako celek (zahrnující následující 4 muzea): 394 924 návštěvníků

Muzeum v přírodě Zubrnice: 17 712 návštěvníků

Hanácké muzeum v přírodě: 5 402 návštěvníků

Muzeum v přírodě Vysočina: 66 680 návštěvníků

Valašské muzeum v přírodě: 305 130 návštěvníků

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály