Na Ovčárně leží už půl metru sněhu, do terénu vyrazili první běžkaři

V nejvyšších polohách Jeseníků už leží téměř půl metru sněhu, do hor dnes vyrazili první běžkaři. Vydat se mohou na strojově upravenou trasu z Ovčárny na Praděd a na Švýcárnu, řekl dnes dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek. Zimní ráz počasí využívají naplno také provozovatelé lyžařských středisek, vleky tradičně jako první spustí v sobotu lyžařský areál v Branné na Šumpersku. Na svazích tam po několikadenním zasněžování je až půl metru sněhu.

"Na Ovčárně nyní leží 45 centimetrů sněhu, v noci na dnešek napadlo do deseti centimetrů, teplota se tady už drží pod nulou. Zasněžuje se už například na Dolní Moravě, v Koutech i na Červenohorském sedle. Na Ovčárně jsou vyfrézovány stopy Ovčárna - Praděd a Švýcárna, běžkaři už jezdí, několik jsem jich již tady zahlédl," uvedl Škovránek.

Zimní atmosféra už panuje v lyžařském středisku v Branné, vleky se tam poprvé rozjedou v sobotu v 09:00. Lyžovat se bude od 09:00 do 16:00 i v neděli, v týdnu podle případného zájmu kurzů škol, řekl zástupce střediska Rostislav Procházka. "Podmínky jsou jako v zimě, minus šest, polojasno, suchý vzduch, bomba. Svahy jsme už zasněžili, přírodního sněhu je málo - tak pět až šest centimetrů. Nyní na sjezdovce leží 40 až 50 centimetrů," uvedl Procházka. Doplnil, že svahy začali kropit umělým sněhem díky mrazům už předminulý týden. "Vleky jsem chtěl původně pustit už před týdnem, pak se ale počasí zlomilo a oteplilo se. Zasněžovali jsme šest dní," řekl Procházka.

V provozu bude v Branné podle provozovatele lanovka, dvousedačka, otevřenáý bude modrá sjezdovka. První nadšenci budou přitom moci využít lyžování ještě za staré ceny z roku 2022, středisko poté plánuje, že cenu skipasů mírně navýší.

Mrazivého počasí pro zasněžování využívají také další lyžařská střediska. Zimní děla naplno pustily například areály ve Ski Aréna Karlov. "Zasněžování začalo už ze středy na čtvrtek, napadlo i několik centimetrů přírodního sněhu. Uvidíme, jaká bude předpověď počasí na další dny, ale základ se již začal vyrábět. Nelze z toho však usoudit, kdy spustíme první vleky," řekl dnes zástupce střediska Boris Keka. Podle něj je však pravděpodobné, že se začne lyžovat ještě před vánočními svátky. "Do Štědrého dne se bude lyžovat za loňské ceny, ceny pro novou sezonu ještě nejsou určeny," doplnil.

Do zasněžování se pustil také horský areál Paprsek, podle webových kamer jsou tamní svahy pokryté sněhem. Rolbaři se pustili také do úpravy prvních běžeckých tras v jeho okolí. "Zpráva pro nedočkavé běžkaře z Paprsku - je to na kameňačky. Zatím většinou projeto na hladko a to Magistrála k Černému potoku a k Medvědí boudě přes Růžovku," vzkázali běžkařům na sociální síti.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály