Modulární škola je hotová. Žáci z České Vsi se po povodních dočkali

Po 81 dnech od ničivých záplav se dnes školáci ze Základní školy v České Vsi na Jesenicku dočkali nového zázemí. Pro zhruba 200 žáků z druhého stupně byla otevřena škola z kontejnerových modulů, která byla v rekordně rychlém čase postavena na původním hřišti v sousedství kmenové budovy. Školáci ji budou moci využívat 12 až 20 měsíců, do té doby by se měly současné prostory postižené povodněmi opravit. Podobné zázemí se otevře na začátku příštího týdne také v sousedním Jeseníku, modulová škola tam vyrostla v Nábřežní ulici.

"Je to velká událost, velký okamžik a za mne je to obrovská úleva, že můžeme být tady, že žáci mohou mít své třídy, kam patří. Své třídy si zároveň mohou vyzdobit, mohou tady fungovat. Máme sborovnu, kde může být těch 20 učitelů spolu, a ne na třech místech v Jeseníku," řekl dnes novinářům ředitel školy Filip Worm. V modulové škole postavené z 62 kontejnerů do dvou křídel je umístěno 14 učeben, spojeny jsou společným sociálním objektem či kabinetem výchovné poradkyně. Škola, která dnes zažila testovací provoz, je napojena na veškeré sítě.

Starosta České Vsi Petr Mudra připomněl, že ještě před šesti týdny se na tomto místě nacházela deponie z celé obce. "Po odvezení odpadu se zde navezly stovky kubíků podkladových vrstev, sehnat se muselo několik set panelů," uvedl při dnešním otevření školy starosta obce.

Většinu nákladů na výstavbu a pronájem modulů ve výši kolem 27 milionů korun pokryje dotace z programu Živel 4. "Kontejnerové moduly jsou moc hezké a upravené dle našich potřeb i zákonných norem například na osvětlení, odvětrání, plochu a podobně. Veškerá kabeláž vede stěnami, které jsou dokonce obložené dekorem dřevěné dýhy, což působí velmi příjemně a útulně," uvedl ředitel školy Filip Worm.

Voda v polovině září zasáhla podle jejího ředitele ve škole ležící nedaleko břehu Bělé kompletně vyvýšené přízemí s 16 učebnami, dvě sborovny, tělocvičnu, vyvýšené atrium s šatnami, revitalizovanou zahradu i atletický areál. Zvenčí budova v osudnou chvíli odolávala až dvoumetrové vodě. Nyní je zasažené místo velkým staveništěm. Náhradní škola by měla sloužit 12 až 20 měsíců do doby, kdy bude původní budova zrekonstruována. Náklady jsou odhadovány až na 60 milionů korun. "Rozsah škod je obrovský, je to věc minimálně na 1,5 roku," doplnil ředitel školy.

V budově školy se nyní vyučuje první stupeň, do uklizených školních tříd v prvních patrech se vrátili nejmenší školáci 14. října. Druhý stupeň dosud využíval zázemí v Gymnáziu Jeseník, v tamní hotelové škole a také ve Středisku volného času Duha. Pro školu s 330 dětmi bude sjednocení prostor úlevou. "Budeme tak všichni konečně poblíž, děti se budou již stravovat u nás v jídelně, nebudeme muset řešit obědy u jiných dodavatelů," dodal Worm.

Modulární škola by se měla otevřít také v sousedním Jeseníku. "Pokud se to podaří, stane se tak v pondělí příští týden, nyní se už finišuje. Bude zde zázemí pro kuchařky, výdejna stravy a jídelna, škola totiž při záplavách přišla o stravovací zázemí. Učeben tam budeme mít šest a školní klub," řekl dnes ČTK ředitel školy Dominik Liberda.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na pondělí hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích netekla pitná voda. 

Seriály