Kde získávali pravěcí lidé ve střední Evropě měď pro výrobu nástrojů a ozdob? Šlo o místní zdroje, nebo byla surovina dovážena z Balkánu či Alp? Odpovědi na tyto otázky hledá mezinárodní projekt Mysterium Magnum, který spojuje archeology, geology i další specialisty ze zemí Visegrádské čtyřky. Cílem je objasnit původ měděných artefaktů z pravěku a vytvořit rozsáhlou databázi, jež poskytne nový pohled na ranou metalurgii ve střední Evropě.
Projekt koordinuje Archeologické centrum Olomouc pod vedením Jaroslava Pešky. Do výzkumu se zapojují také odborníci z Jagellonské univerzity v Krakově (Marek Nowak), Múzea mesta Bratislavy (Jana Mellnerová Šuteková) a Eötvös Loránd University v Budapešti (Zsuzsanna Siklósi). Společně se zaměří na analýzu složení kovových artefaktů a rud, jejich kulturní kontext i časové zařazení.
Výzkum probíhá od února 2025 do července 2026 a je financován Mezinárodním visegrádským fondem, který letos slaví 25 let podpory vědy a kultury v regionu.
Špičkové metody odhalí původ kovů
Vědci využijí moderní analytické metody, jako je rentgenová fluorescenční spektrometrie, neutronová aktivační analýza nebo izotopová analýza olova. Poslední jmenovaná metoda bude provedena v německém Curt-Engelhorn-Zentrum Archäometrie (CEZA) v Mannheimu pod vedením profesora Ernsta Pernicky, jednoho z předních evropských specialistů na archeometrii.
Analýzy se zaměří na vzorky rud z pravěkých ložisek i na klíčové archeologické nálezy, včetně měděných depotů. „Technologie získávání a zpracování mědi patří k nejvýznamnějším vynálezům v dějinách lidstva. Ovládnutí jejího zpracování zásadně změnilo strukturu lidské společnosti v pravěku,“ vysvětluje Jaroslav Peška.
Výsledkem projektu bude veřejně přístupná databáze, která umožní detailní porovnání chemického složení rud a artefaktů. Vědci tak budou moci přesněji zmapovat šíření mědi a metalurgických znalostí v pravěké Evropě.
„Dosud chybělo systematické propojení archeologie s geologií a paleometalurgií, což nám bránilo v hlubším pochopení pravěké metalurgie. Tento projekt umožní nejen shromáždit a analyzovat široké spektrum vzorků, ale především je propojit v rámci společné databáze, která bude přístupná dalším vědcům,“ dodává Peška.
Spolupráce jako klíč k poznání minulosti
Projekt Mysterium Magnum je podle organizátorů ukázkou přínosné mezinárodní a mezioborové spolupráce. „Visegrádský fond se zaměřuje na podporu projektů, které prohlubují spolupráci mezi našimi zeměmi a přinášejí nové poznatky o naší společné minulosti. Mysterium Magnum je skvělým příkladem propojení vědy, historie a moderních technologií,“ uvedla tisková mluvčí Archeologického centra Olomouc Nikola Orlitová.
První výsledky budou odborné i široké veřejnosti představeny v příštím roce formou konferencí, výstav a online publikací.