Městské části řeší problémy s elektrokoloběžkami, bezdomovce i městskou zeleň

Zatímco na magistrátu města Olomouce se řeší záležitosti celoměstské, každá olomoucká část pořádá jednou měsíčně zasedání určené pro konkrétní podněty jednotlivých čtvrtí. Takových částí má Olomouc sedmadvacet a Olomoucký Report přináší měsíční výběr ze zápisů z těchto schůzí.

Radíkov

V městské části Radíkov se mimo jiné diskutovalo o možnosti zavedení elektrokoloběžek a jejich dosavadním využití. „Elektrokoloběžky jsme v komisi projednávali a závěrem je, že nemáme zájem o jejich rozšíření na území Radíkova,“ řekl předseda komise městské části Jan Zvěřina. „S těmi koloběžkami jsou problémy i přímo ve městě, navíc pro Radíkov jsou nevhodné, je to tady z kopce do kopce,“ dodal Zvěřina.

Slavonín

Na výzvu města řešila elektrokoloběžky po roce užívání také slavonínská komise. „Řešili jsme elektrokoloběžky, požádali jsme i přítomné zástupce policie o vyjádření, a jsou tam samá negativa,“ popsal předseda KMČ Slavonín Ivo Háger. „Ti účastníci se chovají neukázněně, co se týká nás běžných lidí, ve Slavoníně máme hlavní tepnu na Zolově a Jižní, ta je hodně přetížená, a pokud tam někdo jede na kole či koloběžce, je to hodně nebezpečné,“ uvedl Háger. „Brali jsme to jako moderní způsob přesunu z místa na místo, ale zatím na to nejsme vyspělí. Nejsme s tím provozem spokojení, tak jsme byli pro, aby třeba provozovatelé umísťovali na ty dopravní prostředky nějaký kodex, jejich uživatelé pak ohrožují sebe i okolí. Chodníky jsou plné chodců, koloběžkář jede po silnici, ale měl by mít přilbu a být osvětlený. I já jako řidič z toho mám velkou obavu,“ vysvětlil Háger stanovisko komise.

Nové Sady

V blízkosti kaple Neposkrvněného Početí Panny Marie došlo k pokácení stromů. Komise městské části jako důvod uvedla výstavbu chodníku a fakt, že šlo o bezvýznamné plevelné dřeviny. Spolu s výstavbou chodníku plánuje komise náhradní výsadbu nových dřevin, které budou do veřejné zeleně vhodnější než původní porost. Výhledově bude prostranství v okolí kaple doplněné ještě o další výsadby.

Neředín

Městská část Neředín řeší problémy s bezdomovectvím. Lidé bez domova se nejčastěji objevují na místech, jako jsou lavičky u hřbitovní zdi vedle vchodu na hřbitovy, na ulici Politických vězňů, či u obchodního domu Globus. Ne všude ale způsobují problémy. Komise požádala městskou policii o pomoc s řešením, v některých případech to ovšem není možné, protože se bezdomovci vyskytují na soukromých pozemcích. Jedním z nejproblematičtějších míst je Úvoz, kde se osoby bez domova pohybují na veřejné cestě, což není bezpečné.

Nemilany

Komise městské části rekonstruuje Českou čtvrť a buduje kontejnerové stání u školy. „V pondělí se začaly dělat chodníky a máme přislíbeno, že se úpravy stihnou do konce roku,“ řekl předseda komise Radomír Děrgeš. Nové kontejnerové stání nahradí dosavadní kontejnery před školou. „Bylo to před tou školou takové nekulturní. Máme vést děti k odpadovému hospodářství a před tou školou to bylo špatné,“ uvedl předseda Děrgeš. „Původně mělo rekonstrukci financovat město, na jaře nám ale bylo sděleno, že nejsou finance, tak jsme se do toho pustili sami. Uvolnili jsme tedy část peněz z projektu estetizace, aby nám nepropadlo stavební povolení,“ dodává předseda.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály