Sbírkové skleníky Výstaviště Flora v Olomouci ode dneška hostí výstavu Živé pasti. Ta se zaměřuje na masožravé rostliny a láká návštěvníky na stovky fascinujících exemplářů z celého světa. Letos je součástí i výstava fotografií karnivorních rostlin.
K vidění je dosud největší kolekce rosnatek v historii výstavy, nechybí však ani další známé i méně známé druhy „masožravek“, pocházející jak z České republiky, tak z exotických oblastí Asie a Jižní Ameriky.
Návštěvníci si mohou prohlédnout láčkovky schopné polapit kořist o velikosti malého hlodavce, nebo vzrostlé špirlice staré až třicet let, které dosahují výšky přes jeden metr.
„Špirlice jsou velmi dobří lovci, dokážou chytit klidně 20 much nebo jiných druhů hmyzu za den,“ řekla při představení výstavy Živé pasti novinářům Markéta Aubrechtová. Špirlice mohou návštěvníci rozeznat tak, že mají víčko, které slouží jako přistávací plocha pro hmyz. „Hmyz je nalákaný i medovými výměšky a ve chvíli, kdy si stoupne moucha na okraj, přilepí se jí voskové destičky na nohy, hmyz se pak svou vahou propadá hlouběji,“ popsala taktiku lovení potravy u masožravek pěstitelka masožravých a tropických rostlin Markéta Aubrechtová.



„Jiný ze způsobů lovu je u rosnatky, ta má na sobě kapičky rosy, přilepí pak hmyz, nebo si jej obtočí dokola. Další ze způsobů je zaklapávání hmyzu u masožravek, láčkovky pak chytají hmyz do kalíšku,“ popsala Aubrechtová.
Obdiv sklízejí na výstavě i mucholapky podivné, jejichž čelisti se zavírají během půl vteřiny, a raritní heliamfory z těžko přístupných Stolových hor Jižní Ameriky. Výstava představuje také masožravé bromélie s neobvyklým způsobem lovu.
„Šly jsme se jen díky počasí podívat do sbírkových skleníků a viděly jsme připravovanou výstavu masožravek, ta nás moc zaujala. Některé druhy jsme ani neznaly,“ řekla pro Report jedna z návštěvnic výstavy Živé pasti.
Součástí akce je také poradna pro návštěvníky, kteří si chtějí pořídit vlastní masožravou rostlinu a potřebují poradit s péčí. Výstava nabízí jedinečný zážitek pro milovníky přírody, zahradničení i kuriozit a trvá od 24. května do 8. června ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora.