Lidé ze zaplavených domů mohou ode dneška žádat o podporu na obnovu bydlení

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od dnešního poledne žádat o podporu pro obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dnes otevřelo program Živel 3. Majitelé poničených nemovitostí z něj budou moci získat dotaci na obnovu obydlí až tři miliony korun nebo zvýhodněné úvěry na 25 let. Z peněz mohou zaplatit rekonstrukci, koupi nebo výstavbu nového bydlení, řekl dnes novinářům ministr Petr Kulhánek (za STAN). Na program je vyčleněno dohromady 3,5 miliardy korun, škody na domech a bytech přesáhly devět miliard.

Podle Kulhánka ministerstvo odhaduje, že o peníze z programu bude mít zájem 2000 až 3000 žadatelů. V případě zvýšeného zájmu je resort podle něj připraven prostředky navýšit, stejně jako u předchozích programů. "Aktuálně máme zmapováno zhruba 3000 žadatelů, kteří by mohli žádat v Živlu 3, máme tam alokaci 3,5 miliardy korun. Nejsou to jen nové domy, jsou to i opravy nemovitostí, podle výpočtu se dobereme konečné alokace, pokud by to nestačilo, budeme ji dofinancovávat," uvedl ministr Kulhánek.

Program Živel 3 označují starostové za zásadní pro obnovy obydlí. "Konečně! Pro ty lidi na Jesenicku je každý den dlouhý, lidé budou aspoň vědět, zda tu pomoc získají, nebo ne. Je to zásadní pomoc," řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09). Zájem o program je mezi lidmi podle starosty České Vsi Petra Mudry (Naše obec) obrovský, v obci jej využije podle jeho odhadu až 80 rodin. "Předchozí pomoci byly okamžitou pomocí v první chvíli, Živel 3 je již koncepčně vymyšlen na obnovu obydlí," řekl starosta.

Program Živel 3 spravuje Státní fond podpory investic, se zpracováním žádosti lidem pomůže Centrum pro regionální rozvoj. Pomoc s bezplatným vyplněním a posláním žádosti nabízí na Jesenicku i samotné obce. "Chystáme balíček služeb, pomůžeme lidem s celým procesem, který není jednoduchý. Hlavně starším lidem pomáháme se založením identity občana nebo bankovní identity s tím, jak podat žádost, jaké přílohy budou potřebovat. Máme nasmlouvaného projektanta, který bude v případě zájmu dělat posudky," doplnil Mudra.

Program však přináší řadu omezení, přístup k penězům je například blokován lidem, kteří jsou v exekuci nebo v insolvenci či mají nedoplatek například na zdravotním pojištění. Za velký problém to označili neziskové organizace i starostové - počet lidí v exekuci je přitom na Jesenicku jedním z nejvyšších v ČR. Ministr dnes zopakoval, že cestu, jak pomoci účelovou dotací i těmto lidem, hledá meziresortní pracovní skupina. Na Jesenicku se to podle něj týká zhruba sta lidí, společně s Moravskoslezským krajem to bude až 200 lidí. "Chceme se určitě této skupině věnovat, nechceme je hodit přes palubu, je to však otázka legislativních a zákonných omezení, abychom našli cestu, jak ty peníze pro ně najít," uvedl ministr s tím, že cesta by se měla najít do několika týdnů.

Problémem může být podle neziskových organizací i další z podmínek a to povinnost desetiletého pojištění nemovitosti. "Zde je ještě více nejasností a jednání s Českou asociací pojišťoven nás teprve čekají. O pojistce na dům rozhoduje povodňová mapa. Máme velké obavy, že část lidí nebude mít dostatek financí na stanovenou cenu pojištění nebo pojišťovny odmítnou některé nemovitosti pojistit," řekla koordinátorka povodňové pomoci Člověka v tísni Petra Vrbová. Ministr uvedl, že podmínka pojištění je v tomto případě logická, lidé si však budou moci platby rozvrhnout.

Příjemci mohou získat dotaci na 20 až 70 procent celkových nákladů. Na opravu domů a bytů vlastník může získat dotační částku až 2,5 milionu korun, u nové výstavby nebo nákupu to mohou být až tři miliony. Zvýhodněné úvěry budou mít fixní úrok jeden až tři procenta a dobu splatnosti až 25 let. Žádat o podporu mohou zájemci přes klientský portál, k podání je možné využít identitu občana nebo bankovní identitu, žádat o pomoc mohou lidé i na už dokončené práce. Žádost musejí lidé podat nejpozději do konce letošního roku, oprava nebo výstavba má být podle podmínek programu dokončena nejpozději do šesti let od povodní, v případě pořízení nového obydlí je potřeba tento krok učinit do pěti let.

Záplavy způsobily největší škody v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V Olomouckém kraji záplavy poškodily 417 bytových domů a 3267 rodinných domů. K demolici bylo po záplavách odsouzeno pět bytových domů a 32 rodinných domů, škody na těchto objektech byla vyčíslena na 1,884 miliardy korun, asi třetina z nich není pojištěna, vyplývá to z podkladů pro krajské zastupitele. V Moravskoslezském kraji podle hejtmana Josefa Bělici (ANO) šlo nebo ještě půjde k zemi 38 rodinných domů, většina na Bruntálsku, nejvíce domů doporučených k demolici mají obce Zátor a Nové Heřminovy a to po pěti.

Související

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály