KOMENTÁŘ: Proč dát zelenou zařízení na Kopečku? Jean Valjean by mohl vyprávět

Známý román Victora Huga Bídníci obsahuje příběh zloděje Jeana Valjeana, který byl odsouzen za krádež chleba k pěti letům na galejích. Po propuštění se setká s biskupem Myrielem, kterému ukradne stříbrné příbory a svícny. Valjeana brzy s lupem dopadnou. Biskup policii překvapivě řekne, že mu svícny a příbory daroval. Tento šlechetný skutek změní Jeanu Valjeanovi celý život, stává se z něj úspěšný podnikatel, který svého bohatství využívá ve prospěch chudých.

Tento příběh jsem si vybavil, když si čtu debaty o záměru spolku Druhá míle zaměřeného na pomoc se sociální rehabilitací a reintegrací mužů propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody, se kterým přichází křesťanský spolek Druhá míle. Tato pomoc má probíhat v areálu Arcibiskupských lesů a statků na Svatém Kopečku a věnovat se chce také problémovým dětem a dospívajícím.

Konkrétní záměr je popsán předsedou spolku takto: „V průběhu kalendářního roku postupně nabereme dvanáct klientů, se kterými už před propuštěním budeme několik měsíců v kontaktu. Každý z nich by u nás měl strávit jeden rok a po této době by měl být připravený znovu se postavit na vlastní nohy.“ Stavět přitom chtějí na pracovních kompetencích, a klienty tak budou maximálně zapojovat do pracovních činností v zahradě areálu arcibiskupských lesů na ulici Dvorského, ale i jinde v okolí.


Autorem komentáře je olomoucký patriot Kamil Andree, profesí advokát, mediátor, insolvenční správce a rozhodce. Iniciátor, spolupořadatel akcí, např. Sousedských slavností Úřední čtvrti, Námořnického plesu, člen kapely Pokus Band a akcionář místního pivovaru Chomout.


„Chceme, aby čas věnovali aktivitám, které budou prospěšné pro místní obyvatele nebo třeba klienty nedalekého hospice, a zároveň jim pomohou osvojit si pracovní návyky a také zčásti uhradit svůj pobyt,“ říká Vašek. „Už při prvním výběru také vylučujeme osoby se sexuálními delikty a s psychiatrickými diagnózami, protože práce s nimi vyžaduje jiný typ zařízení,“ doplňuje.

Proti záměru se vzedmula vlna odporu u části obyvatel Svatého Kopečku a sepsali petici. Příslušná paní náměstkyně na radnici se zlobí, že záměr s ní nebyl projednán. Zákon samozřejmě toto nevyžaduje a tak to zavání politizací. Inu, každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Statistika recidivy v ČR není příznivá. Příčina? Oproti jiným státům, se právě péči o propuštěné nevěnuje u nás velká péče, což vede k tomuto neutěšenému stavu. Přitom zvláště u propuštěných vězňů do 30 let má třeba probační a mediační služba ve své činnosti dobré výsledky.

Je tedy zřejmé, že tato služba potřebná je a přináší výsledky. Jistě ne u všech, ale právě práce s těmi, kdo mají ke své minulosti kritický přístup a ve výkonu trestu výborné hodnocení, je filtrem, který tento výsledek zajistí. Ostatně protestující říkají, že proti službě jako takové nejsou, ale nechtějí, aby byla u nich. S takovým přístupem by ovšem nevznikla asi nikde.

Vězni jsou součástí společnosti a jistě je lepší, když je jim věnována pozornost a mají pomoc v nejhorší době, což je bezprostředně po propuštění. Pomůže jim se začleněním. Věřím, že se po zjištění, že v péči spolku jsou lidé prověření, je jim věnována péče a budou bezproblémově fungovat na veřejně prospěšných pracích ukáže, že služba je přínosná, bezpečná a emoce opadnou. Tak jako jinde, kde tato služba funguje.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

  • V Hranicích se otevřelo nově opravené nábřeží. Nabízí místo pro odpočinek
    Společnost

    V Hranicích se otevřelo nově opravené nábřeží. Nabízí místo pro odpočinek

    Příjemnější prostředí čeká na obyvatele a návštěvníky Hranic na Přerovsku. Minulý pátek bylo slavnostně otevřeno revitalizované nábřeží na Kropáčově ulici. Součástí proměny je odpočinková zóna, nový mobiliář a nové veřejné WC.

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

Seriály