K přesčasovému protestu se připojilo zatím 15 lékařů, provoz Nemocnice Šumperk to neovlivní

Zatím pouze několik internistů a kožních lékařů se v Nemocnici Šumperk kvůli novele zákoníku práce připojilo k protestu, během kterého někteří lékaři vypovídají přesčasovou práci na prosinec. Rozhodnutí části lékařů nesloužit v závěru roku přesčasy provoz Nemocnice Šumperk výrazně nepoznamená. ČTK to řekla její mluvčí Hana Hanke. Ministerstvo zdravotnictví chce protest zvrátit a vrátit dobrovolnou přesčasovou práci na úroveň před říjnem.

"V Nemocnici Šumperk jsme obdrželi 15 oznámení o ukončení výkonu práce přesčas od lékařů interního a kožního oddělení, kteří se rozhodli připojit k hromadnému protestu organizovanému Sekcí mladých lékařů. Harmonogram plánovaných operací tento krok nenaruší. Určitou změnu organizace práce ovšem nemůžeme vyloučit. Ke konkrétním variantám scénáře se ale zatím nebudeme vyjadřovat," uvedla Hanke. V Nemocnici Šumperk pracuje zhruba tisícovka zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců.

V Česku vypovědělo podle Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) dobrovolnou přesčasovou práci na prosinec přes 5000 lékařů. Jde podle nich o reakci na novelu zákoníku práce a dlouhodobé neplnění platových požadavků. Novela zdvojnásobila roční objem dobrovolných přesčasů zdravotníků až na 832 hodin ročně a zakazuje dosud tolerované 24hodinové směny. Lékaři odvolání protestu podmínili splněním svých požadavků, mezi které patří návrat přesčasové práce maximálně na 416 za rok, zachování 24hodinových směn a zvýšení základní mzdy bez služeb a odměn na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude dnes spolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) jednat se zástupci Sekce mladých lékařů ČLK. Tématem bude pracovní doba zaměstnanců ve zdravotnictví v návaznosti na novelu zákoníku práce. "Vzhledem k tomu, že jde o celostátní protest na podporu systémových změn, ke kterému se připojily tisíce lékařů z celého Česka, budeme v nemocnici s napětím očekávat výsledky jednání mladých lékařů s těmito ministry," uvedla Hanke.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály