Jaký bude nový maskot? Hlasovat budou dárci krve

Nemocnicím neustále chybí nejcennější lidská tekutina – krev. Během života se do situace, kdy potřebuje krevní transfuzi, dostane téměř každý. Město Přerov se připojilo k projektu, ve kterém spolupracují s Gymnáziem Jakuba Škody a Nemocnicí AGEL, aby na transfuzní oddělení dostali nové dárce.

„Studenti, kteří mají rádi výtvarnou výchovu, navrhli maskoty pro hematologicko–transfuzní oddělení na téma 'Nechávám si pouštět žilou'. Celkem devatenáct obrázků v současné době visí v přerovské nemocnici a všichni, kteří přijdou do konce prosince darovat krev, mohou pro svého favorita na místě hlasovat,“ vysvětlila učitelka z gymnázia Petra Urbášková, která kampaň iniciovala.

Nový maskot, kterého dárci vyberou, se pak dostane se sloganem „Nechávám si pouštět žilou“ na trička, která budou od února dostávat prvodárci. Stálí dárci získají triko v případě, že k odběru přivedou nového prvodárce. „Tričko obdrží také ti, kteří první odběr absolvovali v období září až prosinec 2024 a zapojili se do hlasování,“ doplnila za přerovskou radnici Anna Vojzolová.

„Vítáme každou akci, která pomůže nemocnici získat nové dárce. Cokoli, co vzbudí zájem mezi lidmi a rozvíří debatu o dárcovství krve, je přínosem. A pokud to bude právě nový maskot, který ponese ideu dárcovství a přivede do nemocnice více dárců, budeme rádi,“ doplňuje primář hematologicko-transfuzního oddělní Štefan Repovský.

Aktivity města tím ale nekončí. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se připravuje setkání s dárci, kteří absolvovali desítky odběrů. „Na začátku října se v Městském domě potkáme s dárci, kteří v loňském roce dosáhli na pomyslnou metu dvaceti a čtyřiceti odběrů a do slavnostní síně přerovského zámku dostanou o týden později pozvánku všichni, kteří úspěšně za svůj život absolvovali 120, 160 a 250 bezpříspěvkových odběrů krve. Uvědomujeme si důležitost tohoto tématu a pokud naše snaha přivede k dárcovství alespoň několik lidí, kteří se budou na přerovskou hematologii vracet, nebude naše úsilí zbytečné,“ shrnul na závěr náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO). 

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály