Hasiči u Hustopečí čistili cisterny se zbytky benzenu, odstranili trakční vedení

Hasiči v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde před týdnem havarovaly cisterny s toxickým benzenem, parním generátorem nahrubo očistili šest z 12 poškozených cisteren se zbytky benzenu. ČTK to dnes sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Připravuje se nakládka poškozených vagónů, hasiči Správy železnic dokončili demontáž trakčního vedení. O nasazení kolejového jeřábu a zahájení likvidace vraků se rozhodne v neděli ráno či dopoledne. Záleží to na měření koncentrací v cisternách, uvedl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka.

Hasiči dnes pokračovali v čištění cisteren se zbytky benzenu. "Naším cílem je odstranit chemikálii a snížit výbušné koncentrace uvnitř vagónů a v jejich bezprostředním okolí. Stále pracujeme v protichemických oblecích v nebezpečné zóně. Probíhá dekontaminace zasahujících hasičů," uvedla Balážová.

Připravuje se nakládka poškozených vagónů. "Chystáme místo zásahu pro stříhání a manipulaci s cisternami těžkou technikou. Ta postupně během pátku a soboty mířila na místo zásahu. Využijeme automobilové jeřáby a pásová rypadla s demoličními nůžkami či drapáky," uvedla mluvčí.

Pokračoval monitoring vzduchu, vody i půdy. Místo zásahu hasiči monitorují dronem se speciálním detektorem od kolegů ze Slovenska, který v letu měří koncentrace nebezpečných látek v ovzduší. "Máme tak okamžitě k dispozici přesná data. Odebíráme vzorky vod, postupně je analyzujeme, měříme koncentrace v ovzduší v pravidelných intervalech v okolí, nadále s negativními výsledky," uvedla Balážová.

"Pokračujeme s činnostmi v souvislosti s ochranou životního prostředí, při nichž vše konzultujeme a koordinujeme s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Z člunů jsme doplnili další norné stěny a sorpční hady do přilehlého rybníku. Chráníme je také pneumatickými ucpávkami, provzdušňujeme aerátory. Firma Dekonta provádí sanační práce v hlubinných vrtech, z nichž odčerpává kontaminovanou vodu a likviduje ji," uvedla Balážová. Na místě dnes pracovalo 70 hasičů z 12 jednotek. Hasiči spolupracují s ČIŽP, hygieniky, místními samosprávami, policií či drážními hasiči.

Obyvatelé Hustopečí nemusí mít podle vyjádření hygieniků obavy o kvalitu vody. Opakovaný preventivní monitoring jakosti vody ve vytipovaných studních, který se dělal v pátek, potvrdil výsledky odběrů vody ze studní ze středy. Benzen byl v jednom z pěti odebraných vzorků vody, hodnota však byla pod hygienickým limitem. Hygienici však nadále kvůli opatrnosti nedoporučují používat vodu ze studní v blízké chatové oblasti.

Hasiči také zveřejnili vyjádření ČIŽP k dnešním 11:00. Koncentrace benzenu v nejvíce ohrožené vodní nádrži č. 6 jsou podle posledního odběru provedeného v pátek pod limitem znečištění, nelze ale vyloučit jejich opětovný nárůst. V týdnu hodnoty kolísaly v závislosti na počasí a dalších okolnostech. V ostatních monitorovaných povrchových vodách jsou hodnoty benzenu stále pod limity znečištění.

Nákladní vlak převážející z chemičky DEZA přes tisíc tun benzenu z dosud nezjištěných příčin v pátek 28. února před polednem vykolejil a začal hořet. Před nehodou překročil víc než dvojnásobně povolenou rychlost. Ze 17 železničních cisteren naplněných 1020 tunami jedovatého benzenu se podařilo hasičům zachytit 360 tun této látky. Část zůstala ve dvou nepoškozených cisternách, které požár nepohltil. Zbytek toxické chemikálie se podařilo hasičům přečerpat. Část těkavé látky při nehodě shořela, určité množství benzenu se dostalo také do půdy a prostoru kolejí. Oblast kolem nehody je silně znečištěná, sanace podle odhadů potrvá minimálně dva roky.

Obnovení provozu vlaků na železniční trati mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí bude záležet na hloubce kontaminace kolejového svršku a spodku. Může jít o týdny, ale i měsíce, pokud by byl benzen až v hlubokých vrstvách. Nehoda vlaku a následující mohutný požár poškodil trať zhruba v půlkilometrovém úseku.

Související

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály