Graubnera vystřídal Nuzík. Nejdřív v arcidiecézi, teď i v čele České biskupské konference

Biskupové Čech, Moravy a Slezska se sešli na plenárním zasedání České biskupské konference (ČBK), kde volili nové vedení a projednávali aktuální záležitosti týkající se církve i společnosti. Novým předsedou ČBK byl zvolen olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, místopředsedou se stal litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Členy Stálé rady ČBK byli na další funkční období zvoleni ostravsko-opavský biskup Martin David a českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Nové vedení začne úřadovat od konce dubna 2025.

Josef Nuzík nahradil dosavadního předsedu ČBK Jana Graubnera. Ten se z vedení Olomoucké arcidiecéze přesunul do Prahy, kde aktuálně působí jako arcibiskup pražský.

Kromě volby předsednictva ČBK řešili biskupové otázky Charity ČR. Biskupové schválili její rozpočet na příští rok a prodloužili funkční období ředitele Lukáše Curyla i prezidenta Pavla Posáda. Rovněž odsouhlasili pokračování každoroční sbírky na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Mezi schválené projekty patří zřízení Rady pro prevenci a ochranu před zneužíváním a Centra proti násilí a zneužívání, které se bude zabývat ochranou zranitelných osob a tvorbou preventivních programů v církevních institucích.

V rámci příprav na Jubilejní rok 2025 projednali biskupové organizaci Národní pouti do Říma, která se uskuteční na přelomu března a dubna a zapojí věřící ze všech diecézí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály