Druhá šance pro bývalé vězně? Na Svatém Kopečku pro ně vznikne nové zařízení

Spolek Druhá míle, který se věnuje propuštěným vězňům a jejich začlenění do společnosti, otevře od letošního října na Svatém Kopečku u Olomouce nové zařízení. V areálu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc se budou věnovat bývalým vězňům, ale i problémovým dětem a dospívajícím.

„V průběhu kalendářního roku postupně nabereme dvanáct klientů, se kterými už před propuštěním budeme několik měsíců v kontaktu. Každý z nich by u nás měl strávit jeden rok a po této době by měl být připravený znovu se postavit na vlastní nohy,“ řekl předseda spolku Druhá míle Milan Vašek. On a jeho 15 kolegů zapojí klienty do pracovních činností v zahradě areálu arcibiskupských lesů a v okolí.  „Chceme, aby čas věnovali aktivitám, které budou prospěšné pro místní obyvatele nebo třeba klienty nedalekého hospice, a zároveň jim pomohou osvojit si pracovní návyky a také zčásti uhradit svůj pobyt,“ dodal předseda spolku.

Milan Vašek: Není důvod k obavám. Máme vyškolený personál i spolupráci s policii

Klienty nového projektu se stanou lidé, kteří za sebou mají delší tresty za těžké trestné činy. Podle předsedy Druhé míle ovšem není důvod k obavám. „K umístění vybíráme lidi, se kterými už dlouho předtím ve vězení pracujeme a zajímá nás, jak na svůj život pohlížejí, zda mají vůli ho změnit, a hlavně už ve výkonu trestu tuto vůli projevovali, přiznávali vlastní vinu a byli připraven si ji nějak odčinit i ve službě společnosti – zapojením do obecně prospěšných projektů,“ popsal Vašek.


Druhá míle je nezisková organizace, která se zaměřuje na vzdělávání, podporu sociálních služeb, poradenství a práci s klienty s chováním náročným na péči.


Zařízení na Svatém Kopečku bude mít striktní režim, pokud ho někdo poruší bude mu pobyt okamžitě ukončen. Projekt je dále založen na nepřetržité přítomnosti vyškoleného personálu a na spolupráci s Policií ČR. „Už při prvním výběru také vylučujeme osoby se sexuálními delikty a s psychiatrickými diagnózami, protože práce s nimi vyžaduje jiný typ zařízení,“ doplnil.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály