Dluhy obyvatel u olomoucké radnice loni vzrostly na 127 milionů Kč

Dluhy obyvatel a návštěvníků Olomouce vůči městské pokladně loni vzrostly o více než 17 milionů korun. Celkový součet evidovaných pohledávek tak v závěru roku 2023 přesáhl 26 tisíc případů a jejich hodnota činila 127 milionů korun. Město dosud vymohlo více než 8 tisíc pohledávek v hodnotě 29 milionů korun, z toho loni jich bylo vyřešeno 625 v celkové výši přesahující tři miliony korun.

Lidé dluží městu nejčastěji na správních a místních poplatcích a na pokutách. "Na oddělení vymáhání pohledávek magistrátu jsou pohledávky předávány prakticky ze všech odborů a také z městské policie. Další formu vymáhání dluhu tvoří exekuce," uvedl primátorův náměstek primátora Otakar Bačák (spOLečně).

Úspěšnost vymáhání dluhů se loni v souvislosti se zhoršenou ekonomickou situací, stagnací mezd a zvyšováním nezabavitelných částek snížila o dva procentní body na 30,8 procenta. Bačák upozornil, že od letošního roku se nezabavitelná částka jednotlivce snížila na 12.705 korun, což by mohlo zvýšit okruh lidí, u kterých lze srážky z příjmů provádět. Hodnota srážených finančních částek by se díky tomu mohla nepatrně zvýšit.

Loni se na dlužné místní poplatky vztahovala akce Milostivé léto, která umožňuje odpustit příslušenství místních poplatků v případě úhrady celé dlužné jistiny poplatku. "Vzhledem k tomu, že z více než 7 tisíc dlužníků toho využili jen čtyři, jsou náklady na tuto solidární akci téměř zbytečné," podotkl Bačák. Radnice v roce 2023 ve 3 tisích případech odpustila drobné pohledávky do 200 korun.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály