Distribuční centrum pro Amazon je hotové. Firma chce zaměstnat 2 tisíce lidí

Společnost Panattoni dokončila v Kojetíně na Přerovsku stavbu robotického distribučního centra pro internetového prodejce Amazon. Logistické centrum za více než pět miliard korun, které financovala skupina Accolade a vlastní stejnojmenný fond, bylo dnes v průmyslovém parku na okraji Kojetína předáno do užívání firmě Amazon. Sdělil to generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Plné zprovoznění distribučního centra je naplánováno na rok 2023, firma Amazon už zahájila nábor zaměstnanců. „Při plném zprovoznění budovy zde zaměstnáme až 2 tisíce stálých pracovníků,“ uvedl generální manažer společnosti Amazon pro ČR Michal Šmíd.

Distribuční centrum v Kojetíně je podle Sovičky jedinečné nejen velikostí, ale také úsporou zastavěné plochy. Zatímco celková rozloha haly přesahuje 187 tisíc metrů čtverečních, tak její půdorys zabírá pouze 51 tisíc metrů čtverečních. Výška budovy přesahuje v místech, kde vedou schodišťové šachty, 27 metrů. Zaměstnancům budou práci v novém logistickém centru v Kojetíně usnadňovat speciální robotické jednotky. „Věřím, že nejmodernější logistický areál pomůže Amazonu v další expanzi v e-commerce sektoru, který v posledních letech zažívá doslova boom. Zároveň doufám, že projekt bude přínosný pro celý region díky velkému množství pracovních příležitostí,“ uvedl Sovička.

Nová distribuční hala byla postavena na pozemcích bývalých usazovacích nádrží cukrovaru. Železobetonovým recyklátem z jeho demolice byla zavezena okolní kaliště. Celý brownfield bylo nutné před zahájením stavby sanovat a odstranit ekologické zátěže. „Díky navázání na lokální průmyslovou tradici se město Kojetín stane jedním z center evropské scény on-line nákupů a věřím, že tak opět přispějeme k dalšímu růstu životní úrovně v této oblasti,“ podotkl Milan Kratina z investiční skupiny Accolade.

Stavbu distribučního centra zajišťovala společnost Goldbeck Bau, která přibližně 12 kilometrů od Kojetína provozuje továrnu na výrobu betonových prvků. Na stavbu v Kojetíně bylo po železnici dopraveno přibližně 6 800 panelů, jejichž váha přesáhla více než 80 tisíc tun. Vlaky nahradily přes 2 200 kamionů, které by bylo potřeba využít k přepravě těchto panelů.

Vytápění celého distribučního centra v Kojetíně budou místo plynu zajišťovat tepelná čerpadla. „Záleží nám také na tom, aby byl provoz ohleduplný k životnímu prostředí, a proto jsme na střechu nainstalovali moderní fotovoltaické panely o výkonu 4 MW. To pro představu převyšuje běžné domovní instalace o tři řády,“ dodal Šmíd. V areálu logistického centra Amazon v Kojetíně se počítá také například s biotopem pro ještěrky a hady i včelími úly. Vysázeno bude 500 stromů, z toho 300 přímo v areálu a zbytek v Kojetíně.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály