Desítky milionů půjdou do veřejného osvětlení. Města chtějí jeho výměnou ušetřit

Města v Olomouckém kraji zahájila postupnou modernizaci veřejného osvětlení, díky které samosprávy výrazně sníží náklady na jeho provoz a zároveň zlepší kvalitu osvětlení veřejných komunikací. Výměna starých a nehospodárných sodíkových výbojek, které se městům výrazně prodražily loni na podzim při prudkém růstu cen elektřiny, za moderní LED zdroje světla přijde ve městech až na desítky milionů korun. Velkou část nákladů pokryje dotace.

Například v Olomouci plánují technické služby do konce roku 2027 vyměnit za úsporné LED zdroje světla polovinu z více než 13 tisíc lamp veřejného osvětlení. Loni bylo v ulicích Tovární-Lipenská a v Brněnské ulici instalováno 540 LED svítidel a letos se chystá výměna dalších 1134 světelných zdrojů, stát bude zhruba 14,5 milionu korun. "Projekt je rozdělený do pěti ročních cyklů, kdy v každém roce je možné získat dotaci ve výši deset milionů korun. Úspora nové soustavy veřejného osvětlení je 69 procent elektrické energie," stojí ve zprávě Technických služeb města Olomouce.

V kombinaci s dotací je návratnost tohoto investičního projektu formou úspory elektrické energie odhadnuta na dva až tři roky. Nové LED lampy mají podle ředitele Technických služeb města Olomouce Pavla Dostála výrazně nižší spotřebu elektrické energie než dosud používané sodíkové výbojky. "Stará světla mají příkon 270 wattů a nová, které nyní montujeme, mají příkon maximálně 50 wattů," uvedl Dostál. Intenzitu LED osvětlení lze navíc regulovat podle hustoty automobilového provozu, což optimalizuje jejich spotřebu elektrické energie.

Soustava veřejného osvětlení v Olomouci byla z převážné části postavena v 70. a 80. letech minulého století. Veřejné osvětlení bylo v té době podle odborníků vybudováno nahodile podle aktuální potřeby, co možná s nejmenšími náklady a bez dodržování norem. Z analýzy stavu veřejného osvětlení vyplývá, že v předchozích letech byla jeho modernizace zanedbána a pouze tři procenta lamp měla v roce 2020 moderní LED zdroje světla. Stáří poloviny lamp v Olomouci přesahuje 40 let. Odborníci vypočítali, že obnova zastaralého veřejného osvětlení přijde zhruba na 310 milionů korun. Radnice by měla ročně v průměru investovat 31 milionů korun do modernizace 618 světelných míst.

Veřejné osvětlení kvůli úsporám elektrické energie postupně modernizují i ostatní města v kraji. Například prostějovská radnice letos plánuje výměnu dalších bezmála 500 starých sodíkových svítidel za LED zdroje světla. Bude to stát pět milionů korun. Město požádá o dotaci, která může pokrýt až 80 procent nákladů. Do tří let chce radnice vyměnit všech 5200 lamp veřejného osvětlení. Město díky tomu výrazně sníží náklady na jeho provoz. Loni na podzim radnice kvůli vysokým cenám elektrické energie zastaralé veřejné osvětlení v ulicích města dočasně omezila, aby snížila spotřebu drahé elektřiny.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály