Další generátory míří na Ukrajinu. Charita naplnila kamion 198 elektrocentrálami

Arcidiecézní charita Olomouc vyslala na pomoc obyvatelům Ukrajiny sužovaným válkou další kamion se 198 elektrocentrálami. Je mezi nimi jeden silnější generátor pro zdravotnické zařízení. Elektrocentrály budou sloužit pro nouzové dodávky elektřiny během výpadků, sdělil mluvčí charity Marek Navrátil. Charita zařízení nakoupila z výtěžku veřejné sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu, která pokračuje.

Náklad vypravila olomoucká charita ve čtvrtek, kamion má namířeno do města Kolomyja, kde tamní charita zařídí další distribuci po Ukrajině. "Náklad obsahuje i jeden větší, jednotunový generátor. Ten je schopen poskytnou výkon 40 kilowattů a bude sloužit zdravotnickému zařízení ve městě Sharhorod," uvedl Navrátil. Pořízen byl z finanční sbírky zaměstnanců jedné z firem.

Smysl humanitární pomoci v podobě dodávek elektrických generátorů si pracovníci olomoucké charity ověřili v polovině února přímo na místě. "Bez elektřiny se řada běžných věcí, které potřebujete během dne zařídit, úplně zastaví. Tato pomoc je nenahraditelná a na Ukrajině jsou za ni moc vděční," vysvětlil ředitel charity Václav Keprt. "Vypadalo to, že útoky na energetickou infrastrukturu pominuly, ale předcházející týden tuto naději vyvrátil. Je to lidsky nepochopitelné," dodal.

Arcidiecézní charita Olomouc od loňského podzimu dosud na Ukrajinu vyslala včetně této zásilky celkem 541 kusů generátorů o různých výkonech a také 500 kusů přenosných propanbutanových kamen. Mezi generátory byl i jeden speciální, osmitunový kontejnerový generátor o výkonu 400 kilowattů, který nyní slouží v městské čistírně odpadních vod v Kolomyji k nouzovému napájení čerpadel. "V době výpadku elektřiny by bez tohoto zdroje došlo k zatopení celé čistírny, jejímu zničení a k ekologické katastrofě," doplnil Navrátil. Z Olomouce putovalo na Ukrajinu mimo jiné také 12 nafukovacích velkokapacitních stanů.

Peníze olomoucká charita čerpá ze stěžejní sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu, do které dárci podle informací ke konci února věnovali 16,8 milionu korun z celkové dosavadní vybrané částky 18,76 milionu korun. Podpořit tyto účely mohou lidé nadále na sbírkovém účtu 4030207/0100.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály