Bude skejťákům patřit Tržnice? Město nemá pro nový areál pozemky 

Komunitě skejťáků v Olomouci chybí skatepark, který v současné době už mají i jiná menší města v okolí. Ve spolupráci s městem se snaží najít řešení vhodné pro obě strany. Město však pro novou stavbu nenachází odpovídající lokalitu. Ovšem některé prvky skateparku se ve městě podle architekta a náměstka primátora Tomáše Pejpka (ProPir) přeci jen objeví.   

Podle Tomáše Pejpka stavba nového velkého areálu však zatím jasné obrysy nemá. Hlavní překážkou je najít pro areál vhodnou lokaci. Právě kvůli nedostatku pozemků se je stavba nového velkého skateparku zatím v nedohlednu. „Co se týká toho pořádného skateparku, tak tam zatím nemáme řešení,“ uznává Pejpek pro Olomoucký Report.

Jezdci ale doufají, že se jim blýská na lepší časy, s městem totiž spolupracují na provizorním řešení a tento dialog nese ovoce. S některými prvky skateparku se totiž počítá v plánu rekonstrukce olomoucké Tržnice. „Rozhodně se nejedná o velký skatepark, ale chystáme rozmístění prvků pro tuto komunitu ve veřejném prostoru,“ říká náměstek primátora Tomáš Pejpek. „Skejťáci i spolupracují na návrhu, jaké prvky na Tržnici budou," vysvětluje Pejpek.

V současné chvíli v Olomouci již dva skateparky existují. První je na bývalém parkovišti u obchodního domu Baumax, druhý pak v Neředíně. Ovšem oba mají své nedokonalosti. Třeba skatepark u Baumaxu si vybudovali skejťáci sami. „Funguje to tak, že kluci do toho investují vlastní peníze a vlastní úsilí, de facto se ovšem jedná o černou stavbu,“ pověděl na podzim loňského roku pro Olomoucký Report místní jezdec a autor skejtového časopisu Kristian Chavik a dodal, že skatepark v Neředíně není pro skejtování vhodný. „Obecně známo, ten areál není dobrý. Překážky nejsou uzpůsobeny na skatebording, ale je to spíše bikepark pro kola. I samotná lokalita není vyhovující, je to na okraji města a fouká tam.“ doplnil Chavik.    

Nejlepším řešením by však bylo vybudování zcela nového areálu. Podle Kristiana Chavika by bylo vhodné umístit ho poblíž centra po vzoru sousedních států, což by mohl areál Tržnice částečně splnit.

Skejtování je sport, který je na vzestupu. Nové skateparky v minulých letech vznikly nebo byly zrekonstruovány například v Jeseníku, Prostějově nebo poblíž Šternberku. Ten poslední otevřeli minulý rok na podzim v Litovli.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály