Armádní vrtulníky pomáhají při povodních. Jeden je nasazený v Jeseníku

Jeden z armádních vrtulníků je nasazený v Jeseníku na záchranné a evakuační práce při povodních. Na síti X to dnes oznámila armáda. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu večer uvedla, že na pomoc s povodňovou situací odletěly dva armádní vrtulníky z pražských Kbel a z Náměšti nad Oslavou. Hasičský záchranný sbor si vyžádal další dva armádní vrtulníky, budou hlavně zabezpečovat logistiku pro vyloučené oblasti, řekl dnes po jednání Ústřední povodňové komise generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.

Armáda má kvůli povodním v pohotovosti všechny složky zapojené do Integrovaného záchranného systému, ale také 15. ženijní pluk, který čítá 1000 lidí a 300 kusů techniky. V pohotovosti jsou i prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky, což je 200 lidí a požární a vyprošťovací technika. V sobotu armáda aktivovala operační centrum Velitelství pro operace, které řídí případné záchranné a vyprošťovací práce.


AKTUÁLNĚ: Extrémní stupeň platí na pěti místech v kraji

FOTOREPORT: V Chomoutově rozdávají písek, v Hanušovicích se začíná vylévat voda z břehů

ONLINE: Bělá odřízla sever kraje. S evakuací pomáhají i vrtulníky


V terénu jsou podle Vlčka tři vrtulníky letecké služby Policie ČR, dva armádní vrtulníky - jeden zasahuje v Široké Nivě a v Pochni, druhý v Jeseníkách. Kromě dalších dvou armádních helikoptér si hasiči vyžádali i dva vrtulníky od soukromé firmy DSA. "V tuto chvíli bychom dohromady měli operovat devíti vrtulníky, přičemž v předstihu jsme požádali policii o zpohotovění dalších dvou vrtulníků," dodal Vlček.

Povodňový stupeň byl dnes kolem 11:00 v Česku na 268 místech, téměř na třetině meteorologové hlásili třetí stupeň ohrožení. Od sobotního rána napršelo v Česku nejvíc v Jeseníkách, Beskydech a Krkonoších.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály