Armáda dnes ukončila pomoc po povodních, zapojilo se do ní 5400 vojáků

Armáda dnes ukončila pomoc po zářijových povodních. Za necelé tři měsíce se v postižených oblastech Moravskoslezského a Olomouckého kraje vystřídalo 5400 vojáků. Jejich odsun bude postupný, poslední odjedou v pondělí. Sdělila to mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková. Povodně způsobily celkové škody až 70 miliard korun.

"Mandát k plnění úkolů na Moravě skončí dnes v noci. V místě se ještě dnes ráno pohybovalo okolo 180 vojáků s 80 kusy techniky. Ti vojáci, kteří již nedostali další úkoly z krizových štábů, se začali hned ráno balit a postupně se odsouvají do svých posádek," uvedla mluvčí. Ženisté ráno také předali v Nových Losinách poslední lávku a následně se začali chystat k odjezdu. Z místa, kde poslední měsíce pomáhali, se budou vojáci stahovat ještě v neděli a pondělí.

Velká voda zasáhla část Česka v polovině září. První vojáci byli v terénu nasazeni už před povodněmi. Nejprve na žádost starosty Strakonic, později pak na žádost hejtmana Olomouckého kraje. V zasažených oblastech působili také piloti vrtulníků, pětice vojáků například zachránila z rozbouřené Bělé v Jeseníku a okolních vesnicích 25 lidí.

Vláda poté schválila nasazení nejdříve až 2000 vojáků od 17. září do 31. října. Pomáhali s evakuací obyvatel, zásobováním vodou a humanitární pomocí, odklízením sutě a naplavenin, stavbou provizorních mostů a lávek nebo dezinfekcí silnic a domů. Nakonec bylo jejich nasazení prodlouženo do konce listopadu.

Na začátku října pomáhalo v postižených oblastech až 1300 vojáků denně s více než 300 kusy techniky. "Vojáci byli nasazeni ze všech druhů sil, včetně těch speciálních. Zejména byli však nasazeni vojáci pozemních sil, jejich ženisté a chemici, a ze vzdušných sil pak piloti a záchranáři," sdělila mluvčí. V terénu byli třeba také geodeti, veterináři, psychologové a zdravotníci. "Během necelých tří měsíců se v místech postižených povodněmi vystřídalo 5400 vojáků z povolání a vojáků v aktivní záloze. Faktem ale je, že mnoho vojáků, stejně tak i aktivních záložáků, pomáhalo i ve svém osobním volnu jako dobrovolníci," podotkla Dvořáková.

Poté, co voda opadla, žádaly obce postavit více než 50 provizorních mostů. Všem ale vyhovět nešlo. Někdy by například byly stavební úpravy příliš náročné jak časově, tak finančně. Případně k mostu chyběla cesta, jejíž dostavění bylo mnohem časově náročnější než stavba mostu v jiné části obce. Jindy obce změnily názor a vybraly levnější a rychlejší řešení, například brody nebo pěší lávky. "Nakonec ženisté vyzvedli ze skladů Správy státních hmotných rezerv celkem 22 mostních provizorií a osm lávek pro pěší," dodala mluvčí. Mosty stavěli ženisté v řádu několika dnů, lávku do jednoho dne.

Za pomoc při záplavách dostanou vojáci odměny. Vláda ve středu schválila navýšení objemu prostředků ministerstva obrany z vládní rozpočtové rezervy o 83,9 milionu korun. "Peníze jsou určeny nejen na služební platy, ale především k ocenění vojáků z povolání a vojáků v aktivní záloze formou kázeňských odměn za jejich nasazení během letošních povodní," uvedlo k navýšení ministerstvo obrany.

Povodně postihly zejména oblasti Jesenicka a Krnovska. V některých oblastech, jako jsou Jeseníky, spadlo více než 500 milimetrů srážek, což způsobilo rekordní záplavy, které byly jedny z nejhorších od povodní v roce 1997. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji došlo k rozsáhlým rozlivům řek Opavy a Odry. Povodně narušily dopravu, zničily infrastrukturu a způsobily výpadky elektřiny. Dosud je potvrzeno šest obětí, několik lidí se pohřešuje.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály