Arcibiskup Nuzík sloužil mši za oběti zneužívání, omluvil se za hříchy v církvi

Téma zneužívání v církvi a ochrany před tímto zlem se staly hlavním motivem dnešní bohoslužby, kterou sloužil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Součástí mše bylo také vyjádření lítosti a prosba o odpuštění všech selhání a zranění, která se v církvi a zejména v olomoucké arcidiecézi stala. Mše v katedrále svatého Václava se odehrála uprostřed postní doby, která je pro věřící také časem pokání a zamyšlení se nad minulostí i současností a také dobou pro vyjádření lítosti nad spáchaným zlem i soucitem se všemi jeho oběťmi, uvedl arcibiskup.

Bohoslužbu zahájil Nuzík uprostřed katedrály, pod jubilejním křížem. "V židovském národě se každý 50. rok slavil jako jubilejní, kdy byli otroci propuštěni na svobodu, dluhy byly odpuštěny a závazky zaplaceny. I v naší diecézi máme nesplacené a neodpuštěné dluhy v rodinných, sousedských a občanských vztazích," uvedl arcibiskup. "Odpuštění nezmění minulost, ale může změnit budoucnost a umožnit nám žít bez zášti, odporu a pomsty," doplnil.

Během mše požádal za odpuštění všech případů zneužívání moci i zneužívání sexuálního, zvláště ze strany představitelů církve, za ty situace, kdy církev nenabídla obětem pomoc a nevyvinula snahu o spravedlnost, za zneužití důvěry vloženou v duchovní, za netoleranci a nepřijetí osob jiného přesvědčení, odlišné sexuální orientace nebo náboženského vyznání. Zmínil také hříchy pomluvy a nactiutrhání, šíření nepravd a nenávisti na sociálních sítích nebo mlčení tam, kde bylo třeba se ozvat a hájit pravdu.

Arcibiskup také uvedl, že církev musí umět přiznat vlastní chyby a selhání svých členů. Úkolem církve je přitom podle něj také myslet na oběti tohoto zla kdekoli ve společnosti: ve školách, rodinách nebo sportovních klubech. "Na srdci nám přitom leží nejen případy z nedávné doby, ale v řešení je také případ z 50. let, kdy se jistý kněz Barták dopouštěl zneužívání mladých děvčat. Teprve nedávno o tom promluvil syn jedné z žen, která toto vytrpěla a nesla jako bolestné tajemství až do konce života," vzpomněl arcibiskup.

Během mše oslovil přímo také všechny oběti sexuálního zneužívání a ocenil, že našli odvahu o své bolesti svědčit. "Vaše utrpení a odvážné svědectví nám otevřely oči a pomohly nám uvědomit si, že jsme jako církev selhali. Nic z toho, co se snažíme dělat, nemůže vaši bolest zmírnit. Lítost nad vaším utrpením a konkrétní skutky a opatření vycházející z vašich svědectví nám ale pomáhají zabránit tomu, aby se toto zlo mohlo v církvi opakovat," dodal Nuzík, jehož závěr bohoslužby provázela prosba o odpuštění.

Olomoucký arcibiskup se tématu obětí zneužívání věnuje dlouhodobě. V sobotu 12. dubna se v prostorách Arcidiecézní charity Olomouc uskuteční čtvrté setkání, na které jsou zváni všichni, kdo se zejména v církvi setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání. Setkání s oběťmi zneužívání se uskutečnilo také na Velehradě a v Kroměříži.

České římskokatolické církvi se nevyhnuly skandály kolem sexuálního zneužívání a dnes již emeritní arcibiskup pražský Dominik Duka se musel vypořádat s kritikou kvůli laxnímu přístupu k problému. Zástupci obětí sexuálního zneužívání v české katolické církvi v únoru v Praze předali apoštolskému nunciovi Judovi Thaddeusi Okolovi petici a výzvu představitelům církve s podpisy 2000 lidí.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na pondělí hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích netekla pitná voda. 

Seriály