Arcibiskup Nuzík sloužil mši za oběti zneužívání, omluvil se za hříchy v církvi

Téma zneužívání v církvi a ochrany před tímto zlem se staly hlavním motivem dnešní bohoslužby, kterou sloužil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Součástí mše bylo také vyjádření lítosti a prosba o odpuštění všech selhání a zranění, která se v církvi a zejména v olomoucké arcidiecézi stala. Mše v katedrále svatého Václava se odehrála uprostřed postní doby, která je pro věřící také časem pokání a zamyšlení se nad minulostí i současností a také dobou pro vyjádření lítosti nad spáchaným zlem i soucitem se všemi jeho oběťmi, uvedl arcibiskup.

Bohoslužbu zahájil Nuzík uprostřed katedrály, pod jubilejním křížem. "V židovském národě se každý 50. rok slavil jako jubilejní, kdy byli otroci propuštěni na svobodu, dluhy byly odpuštěny a závazky zaplaceny. I v naší diecézi máme nesplacené a neodpuštěné dluhy v rodinných, sousedských a občanských vztazích," uvedl arcibiskup. "Odpuštění nezmění minulost, ale může změnit budoucnost a umožnit nám žít bez zášti, odporu a pomsty," doplnil.

Během mše požádal za odpuštění všech případů zneužívání moci i zneužívání sexuálního, zvláště ze strany představitelů církve, za ty situace, kdy církev nenabídla obětem pomoc a nevyvinula snahu o spravedlnost, za zneužití důvěry vloženou v duchovní, za netoleranci a nepřijetí osob jiného přesvědčení, odlišné sexuální orientace nebo náboženského vyznání. Zmínil také hříchy pomluvy a nactiutrhání, šíření nepravd a nenávisti na sociálních sítích nebo mlčení tam, kde bylo třeba se ozvat a hájit pravdu.

Arcibiskup také uvedl, že církev musí umět přiznat vlastní chyby a selhání svých členů. Úkolem církve je přitom podle něj také myslet na oběti tohoto zla kdekoli ve společnosti: ve školách, rodinách nebo sportovních klubech. "Na srdci nám přitom leží nejen případy z nedávné doby, ale v řešení je také případ z 50. let, kdy se jistý kněz Barták dopouštěl zneužívání mladých děvčat. Teprve nedávno o tom promluvil syn jedné z žen, která toto vytrpěla a nesla jako bolestné tajemství až do konce života," vzpomněl arcibiskup.

Během mše oslovil přímo také všechny oběti sexuálního zneužívání a ocenil, že našli odvahu o své bolesti svědčit. "Vaše utrpení a odvážné svědectví nám otevřely oči a pomohly nám uvědomit si, že jsme jako církev selhali. Nic z toho, co se snažíme dělat, nemůže vaši bolest zmírnit. Lítost nad vaším utrpením a konkrétní skutky a opatření vycházející z vašich svědectví nám ale pomáhají zabránit tomu, aby se toto zlo mohlo v církvi opakovat," dodal Nuzík, jehož závěr bohoslužby provázela prosba o odpuštění.

Olomoucký arcibiskup se tématu obětí zneužívání věnuje dlouhodobě. V sobotu 12. dubna se v prostorách Arcidiecézní charity Olomouc uskuteční čtvrté setkání, na které jsou zváni všichni, kdo se zejména v církvi setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání. Setkání s oběťmi zneužívání se uskutečnilo také na Velehradě a v Kroměříži.

České římskokatolické církvi se nevyhnuly skandály kolem sexuálního zneužívání a dnes již emeritní arcibiskup pražský Dominik Duka se musel vypořádat s kritikou kvůli laxnímu přístupu k problému. Zástupci obětí sexuálního zneužívání v české katolické církvi v únoru v Praze předali apoštolskému nunciovi Judovi Thaddeusi Okolovi petici a výzvu představitelům církve s podpisy 2000 lidí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály