ANKETA: Jak jsou na tom Olomoučané s dobročinností?

Existuje spousta možností, jak nezištně pomáhat. Od darování krve, přes přispívání na nejrůznější nadace, až po dobrovolnictví. Celorepublikové průzkumy naznačují, že většina Čechů je solidární a pomáhá tam, kde jim to dává smysl. Jak jsou na tom s dobročinností Olomoučané? Ptali jsme se místních.

Jakub, elektrikář, 34 let

S přítelkyní jsme darovali auto na Ukrajinu. Měli jsme starší dodávku, která už nebyla v ideálním stavu. Přítelkyně ji nechtěla dát sešrotovat, protože to auto pro ni byla srdeční záležitost. Když nás kamarád oslovil s nápadem, že by ho odvezl na Ukrajinu, kde by mohl pomáhat místním, byla to ideální volba. Během měsíce se všechno přepsalo a „Mazlík“ vyrazil až na konec Ukrajiny.

Jitka, obchodní zástupce, 40 let

Ano, pomáhám pravidelně. Každý měsíc posílám peníze na Dobrého anděla. Když potkám v ulicích někoho, kdo prodává kytičky na sbírku proti rakovině, tak si vždycky koupím. Rozhoduji se tak nějak pocitově, podle toho, kdo mě osloví.

Václav, softwarový architekt, 33 let

Vzhledem k mé práci mám možnost přes rok průběžně sbírat různé kosmetické výrobky a na Vánoce jimi naplním pár krabic, které dávám do azylových domů a podobně. Kromě toho naše firma spolupracuje s Dobrým místem pro život a zapojujeme se do prodeje punčů na vánočních trzích nebo se třeba účastníme Půlvánočního běhu. Kromě toho s kapelou občas hrajeme benefiční koncerty. Hráli jsme třeba pro útulky nebo jsme vybírali na lidi, které zasáhla povodeň.

Jakub, odborný asistent na Univerzitě Palackého, 34 let

Jednou jsem přes Člověka v tísni přispíval na kozu pro paní v Nepálu. Nevím, kde ta koza je teď, možná už je snězená. Jinak si kupuji Nový Prostor a přispívám na Doktory bez hranic. Když začal konflikt na Ukrajině, uspořádali jsme s kapelou sbírku, kde se vybralo docela dost peněz, asi 14 tisíc korun. Peníze jsme pak posílali přes ambasádu. Chtěl bych upozornit na lidi, kteří vybírají na zdravotního klauna nebo vodicí psy, protože to je podvrh. Jsou to podvodníci, kteří peníze vybírají pro sebe, takže buďte opatrní.

Veronika, prodavačka na poloviční úvazek, 48 let

Ano, když byly potravinové banky v Tescu, tak jsem tam, stejně jako mí kolegové, něco koupila a dala. Jinak jsem také přispěla do sbírky Zasukované tkaničky, což bylo také z iniciativy mého kolegy nebo do tříkrálové sbírky.

Pavla, penzistka, věk 70

Já jsem důchodkyně, mám tři vnoučata a hlídám a hlídám. Nemám šanci nic moc jiného dělat.

Jan, učitel ZUŠ, 26 let

Cíleně nikam nepřispívám, ale když občas chodí nějaké sbírky typu tříkrálová sbírka, tak těm peníze dám. Čas od času si koupím časopis Nový Prostor a občas i bezdomovcům samotným něco málo přihodím, ne však těm, kteří jsou očividně opilí.

Klára, Národní pedagogický institut ČR, 36 let

Věnuji se dobrovolnictví. Jsem instruktorkou Prázdninových škol Lipnice, kde pořádáme zážitkové kurzy pro všechny věkové kategorie. Účastníci si platí ubytování, stravu, materiál a podobně, ale náš tým tuhle školu realizuje bez nároku na odměnu. Kromě toho mě napadá aplikace EPP od skupiny ČEZ, která je postavená na pomáhání pohybem. Když jedu třeba na kole, aplikace mi počítá aktivitu a za tu získám body, které můžu věnovat například nějaké nadaci. Naposledy jsem je darovala útulku.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

  • V Hranicích se otevřelo nově opravené nábřeží. Nabízí místo pro odpočinek
    Společnost

    V Hranicích se otevřelo nově opravené nábřeží. Nabízí místo pro odpočinek

    Příjemnější prostředí čeká na obyvatele a návštěvníky Hranic na Přerovsku. Minulý pátek bylo slavnostně otevřeno revitalizované nábřeží na Kropáčově ulici. Součástí proměny je odpočinková zóna, nový mobiliář a nové veřejné WC.

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

Seriály