Analýza dalšího fungování divadla a filharmonie v Olomouci doporučuje sloučení

Odborníci v analýze fungování Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc jako nejlepší variantu navrhli jejich sloučení při zachování dvou orchestrů. Vypracování materiálu zadala olomoucká radnice. O analýzu se opře město při rozhodování, jak budou obě příspěvkové organizace - divadlo a filharmonie - dál fungovat. Materiál vypracovala pražská společnost Economic Impact Art, město za něj zaplatilo 240 tisíc korun. O dalším postupu budou radní jednat příští týden v úterý a zastupitelstvo 15. prosince. Ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman má k variantě sloučení výhrady, znamenala by podle něj i propuštění pracovníků obou kulturních institucí.

"Analýza doporučuje postupovat dle varianty nazvané SOO, která by znamenala jeden právní subjekt a dva orchestry, které budou schopny zajistit dvě paralelní představení. Kulturní nabídka je v tomto modelu rozšířena, v případě rozvojové varianty výrazně," komentoval analýzu primátorův náměstek Viktor Tichák (Piráti). Analýza podle něj hodnotí současný stav a srovnává statistická data s dalšími institucemi v ČR i zahraničí. Všechny modely obsahují kalkulaci úsporných opatření a analýza nabízí opatření pro další rozvoj. Zvýšené vlastní výnosy navrhují zpracovatelé investovat například do navýšení počtu technických pracovníků, osobních ohodnocení nebo zvýšení výdajů na marketing.

Harman uvedl, že v doporučené variantě analýza předpokládá škrtnout přes 30 pracovních míst, hlavně u uměleckých profesí. Dokument podle něj neuvádí, zda by měl kvůli sloučení divadla a filharmonie vzniknout nový subjekt nebo bude zachována jedna z těchto institucí a druhá pod ni bude převedena.

"Hlavním argumentem pro sloučení je především finanční úspora, která by měla činit zhruba deset až 15 milionů korun ročně na straně nákladů ze zdrojů příspěvků zřizovatele. Tohoto stavu se však dle projekce dosáhne nejdříve za čtyři až pět let tzv. přechodného období. Toto období samostatně bude finančně nákladnější než běžný provoz, analýza to naprosto jasně deklaruje. Avšak konkrétní výpočet či odhad těchto nákladů v analýze chybí," uvedl dnes ve vyjádření Harman. Podle něj podobný model sloučených institucí se dvěma orchestry v Česku zatím nebyl vyzkoušen.

Město začalo o možném sloučení obou institucí mluvit z ekonomických důvodů, problémy s financováním řeší obě kulturní instituce dlouhodobě. Radní zdůrazňují, že chtějí zachovat obě značky kulturních institucí. Proti záměru města sloučit divadlo s filharmonií se již dříve otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně. Podle opozice by se město místo zbrklého a nepřipraveného sloučení obou institucí mělo spíše pokusit získat nové zdroje financování divadla a filharmonie například od Olomouckého kraje či ministerstva kultury.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály