Přerovská nemocnice modernizuje patologii. Nový přístroj přesně určí typ nádoru
Přerovská Nemocnice AGEL nově zvládne přesně určit typ nádoru a vybrat správnou léčbu. Vedení nemocnice totiž pořídilo jeden z nejmodernějších přístrojů, který provádí imunohistochemické barvení vzorků tkání. Díky tomu lékaři mohou identifikovat specifické látky nebo struktury ve tkáních, což je pro přesné určení typu nádoru klíčové.
„Přesné a rychlé zpracování vzorků tkání imunohistochemickým barvením dokáže odhalit i specifické znaky nádorů, které by jinak mohly zůstat skryté. To má význam pro přesnou diagnostiku, ale také pro posouzení biologického chování a volbu té nejvhodnější léčby pro pacienta, zejm. u nádorových onemocnění,“ vysvětlila Barbora Weberová, primářka patologie, kde nový přístroj používají. Jedná se přitom teprve o třetí pracoviště na Moravě, které má přístroj k dispozici.
Imunohistochemické barvení pomáhá určit nejen typ nádoru, ale také poskytuje informace o množení nádorových buněk, což je důležité pro zhodnocení prognózy. „Pokud zjistíme vysokou proliferační aktivitu, znamená to, že nádor rychle roste. Pomocí vyšetření estrogenových a progesteronových receptorů u pacientek s rakovinou prsu dokážeme určit, zda bude u konkrétní pacientky účinná hormonální léčba,“ zdůraznila primářka.
Nový přístroj tak zlepšuje přesnost, ale také navyšuje kapacitu, umožňuje průběžné doplňování vzorků a noční provoz. Zavedení přístroje vyžadovalo proškolení personálu a nastavení protokolů nového přístroje. „Nyní s ním pracují dvě kolegyně, tým ale plánujeme ještě rozšířit,“ podotkla vedoucí laborantka přerovské patologie Lenka Knopová.
„V současné době používáme třiatřicet protilátek a pro každou z nich bylo důležité nastavení a ověření správnosti barvení, to je validace a verifikace jednotlivých protokolů. Pravidelně se účastníme externího hodnocení kvality SEKK, kdy nám do laboratoře zašlou kontrolní vzorky, které mají projít imunohistochemickým barvením. Toto hodnocení kvality provádí tým expertů a daří se nám dosahovat 100 procentní úspěšnosti,“ dodala primářka Weberová.
Celé oddělení patologie prochází rozsáhlou modernizací. Další novinkou, která urychluje a zpřesňuje práci laboratoře, jsou laserové tiskárny na skla i bločky, které nahradily ruční označování vzorků. „Díky tomu je značení přímo napojené na laboratorní informační systém. Tiskárny také pracují s unikátními kódy, které lze využít ke zpětné kontrole vzorku a identifikaci jeho cesty laboratoří,“ uzavřela Lenka Knopová. Oddělení také zavedlo nový laboratorní informační systém a připravuje se na další digitalizaci provozu.