ZUŠ Open rozezní ulice měst i náměstí. Začíná už v neděli

Letos po sedmé se uskuteční celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Během dvou týdnu od 21. května do 4. června opět díky festivalu uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst. V letošním roce se do programu zapojilo více jak 439 základních uměleckých škol z celé České republiky, které zvou na více jak 500 zdarma přístupných koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav a dalších projektů. Do jedné z největších kulturních událostí u nás, která se koná pod patronací pěvkyně Magdaleny Kožené, se zapojila samozřejmě i celá řada ZUŠ Olomouckého kraje.

Na den dětí 1. června připravují ZUŠ Olomouckého kraje celodenní open air akci na velkém pódiu na Horním náměstí v Olomouci. Nabitý program nabídne od devíti hodin ráno do osmi hodin do večera divadelní představení, taneční vystoupení, koncerty nejrůznějších žánrů i prezentaci prací malých výtvarníků. Programu se osobně zúčastní i patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená, která od 11.30 hod. vystoupí společně se Smyčcovým orchestrem ZUŠ Uničov, Společným smyčcovým orchestrem ZUŠ Olomouckého kraje a Společným pěveckým sborem ZUŠ Olomouckého kraje. Akce se koná pod taktovkou olomoucké ZUŠ Iši Krejčího a zapojí se do ní téměř dvacítka dalších škol z celého kraje (ZUŠ Hranice, ZUŠ Loštice, ZUŠ Konice, ZUŠ Uničov, ZUŠ Žerotín Olomouc, ZUŠ Plumov, ZUŠ Litovel, ZUŠ Mohelnice, ZUŠ Zábřeh, ZUŠ V. Ambrose Prostějov, ZUŠ Němčice nad Hanou, ZUŠ Campanella, ZUŠ Šumperk, ZUŠ Jeseník, ZUŠ Šternberk, ZUŠ Kojetín).

Nejen Olomouc bude žít uměním v podání nejmladších umělců. Například ZUŠ Němčice nad Hanou pozve 28. května na Zámeckou slavnost, v Přerově se 1. června vydají malí muzikanti z kapel, souborů a orchestrů z místní ZUŠ přímo do ulic města. Litovelská ZUŠ na 30. a 31. května spojila síly se ZUŠ z Bystřice nad Pernštejnem a zve na nám. Přemysla Otakara na bohatý hudební program od dechovky po komorní koncerty. Program doplní i módní přehlídka žáků ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem. Díky ZUŠ Zábřeh se rozezní 24. května Dům dětí a mládeže Krasohled (ČSA 1) kde žáci představí repertoár, se kterým reprezentovali školu na soutěžích nebo se představili při jiných prestižních událostech. O dva dny později 26. května se pak v Zábřehu uskuteční tradiční vystoupení žáků smyčcového oddělení před Levandulovou kavárnou. Žáci ZUŠ Šumperk zamíří 2. června do Sadů 1. máje (U Sovy), které zaplní hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Součástí programu bude i hudební průvod městem. Výčet všech akcí, které se v Olomouckém kraji v rámci festivalu uskuteční, je k dispozici na webu.

V letošním roce poprvé festival potrvá s ohledem na velké množství akcí dva týdny, a to od 21. května do 4. června. Žáci jednotlivých škol se představí jak v rámci krajských přehlídek, tak stovek individuálních akcí v každém kraji. Vrcholem ZUŠ Open bude v Praze celodenní program v Senátu Parlamentu ČR v sobotu 3. června.

Cílem festivalu je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. ZUŠ v České republice aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. „Vždy mne překvapuje kvalita programu, se kterým se ZUŠ do festivalu zapojují a cítím velký vděk i úctu ke všem kolegům pedagogům, kteří se dětem na ZUŠ s láskou a nasazením věnují. Systém základního uměleckého vzdělávání je v celosvětovém měřítku unikátem a máme být na co hrdí,“ říká ředitelka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.

Přehlídka, jejímž pořadatelem je Nadační fond Magdaleny Kožené, podporuje a prezentuje školy jako otevřené prostředí pro vyhledávání a systematický rozvoj nadání dětí a mládeže bez ohledu na jejich případné zdravotní či sociální omezení. Zároveň dává příležitost představit nejširší veřejnosti, na čem ZUŠ s dětmi pracují a jak mohou vzájemně spolupracovat. „Jsem hrdá na to, že mohu stát v čele festivalu, který prezentuje význam a kvalitu základního uměleckého vzdělávání v celé jeho šíři. Umění je krásným jazykem a projevem lidského umu, má obrovskou moc spojovat jednotlivce i celou společnost, je prostředkem k budování nejen tvořivosti, ale i komunikace a živých vztahů. To vše má v dnešní době, s ohledem na její problémy i často virtuální vztahy, o to větší význam,” upozorňuje ředitelka festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová. Je to podle ní příležitost představit práci ZUŠ v celé její šíři oborů, jakými jsou hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu je v plném proudu! Návštěvníci už od rána plní Dolní i Horní náměstí v Olomouci a ochutnávají nejrůznější tvarůžkové delikatesy. S fotákem v ruce přinášíme malou ochutnávku sobotní sluncem zalité atmosféry.

  • Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž
    Kultura

    Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž

    Morčata na útěku, UDG nebo Rybičky 48, nejen tyto kapely rozpumpují areál kroměřížského výstaviště. Už v sobotu 28. května se do Kroměříže po dvou letech vrátí festival Rock in Kroměříž. Songy jako Vážené dámy, Hvězdář nebo Američan z Poličan si fanoušci muziky vychutnají v plné parádě na dvou pódiích a s doprovodným programem. Vstupenky můžete zakoupit zde.

  • Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci
    Kultura
    Společnost

    Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci

    Osobně bych se bez murálů – rozhodně v historickém jádru města – uměla úplně obejít. Na druhou stranu však chápu a respektuji roli všemožných iniciativ, které uplatňují své zájmy ve veřejném prostoru. Město je potřebuje, jsou projevem zdravé občanské společnosti, veřejný prostor pod jejich rukama ožívá, získává novou kvalitu. Současně se tříbí a kultivují názory na to, jakým směrem by se sdílený prostor měl ubírat. Respektuji tedy i zájmy graffiti subkultury, která má za sebou dlouhou cestu od ilegality k institucionalizované podobě zaštítěné v případě Olomouce například Street Art festivalem.

Seriály