ZUŠ Open rozezní ulice měst i náměstí. Začíná už v neděli

Letos po sedmé se uskuteční celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Během dvou týdnu od 21. května do 4. června opět díky festivalu uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst. V letošním roce se do programu zapojilo více jak 439 základních uměleckých škol z celé České republiky, které zvou na více jak 500 zdarma přístupných koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav a dalších projektů. Do jedné z největších kulturních událostí u nás, která se koná pod patronací pěvkyně Magdaleny Kožené, se zapojila samozřejmě i celá řada ZUŠ Olomouckého kraje.

Na den dětí 1. června připravují ZUŠ Olomouckého kraje celodenní open air akci na velkém pódiu na Horním náměstí v Olomouci. Nabitý program nabídne od devíti hodin ráno do osmi hodin do večera divadelní představení, taneční vystoupení, koncerty nejrůznějších žánrů i prezentaci prací malých výtvarníků. Programu se osobně zúčastní i patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená, která od 11.30 hod. vystoupí společně se Smyčcovým orchestrem ZUŠ Uničov, Společným smyčcovým orchestrem ZUŠ Olomouckého kraje a Společným pěveckým sborem ZUŠ Olomouckého kraje. Akce se koná pod taktovkou olomoucké ZUŠ Iši Krejčího a zapojí se do ní téměř dvacítka dalších škol z celého kraje (ZUŠ Hranice, ZUŠ Loštice, ZUŠ Konice, ZUŠ Uničov, ZUŠ Žerotín Olomouc, ZUŠ Plumov, ZUŠ Litovel, ZUŠ Mohelnice, ZUŠ Zábřeh, ZUŠ V. Ambrose Prostějov, ZUŠ Němčice nad Hanou, ZUŠ Campanella, ZUŠ Šumperk, ZUŠ Jeseník, ZUŠ Šternberk, ZUŠ Kojetín).

Nejen Olomouc bude žít uměním v podání nejmladších umělců. Například ZUŠ Němčice nad Hanou pozve 28. května na Zámeckou slavnost, v Přerově se 1. června vydají malí muzikanti z kapel, souborů a orchestrů z místní ZUŠ přímo do ulic města. Litovelská ZUŠ na 30. a 31. května spojila síly se ZUŠ z Bystřice nad Pernštejnem a zve na nám. Přemysla Otakara na bohatý hudební program od dechovky po komorní koncerty. Program doplní i módní přehlídka žáků ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem. Díky ZUŠ Zábřeh se rozezní 24. května Dům dětí a mládeže Krasohled (ČSA 1) kde žáci představí repertoár, se kterým reprezentovali školu na soutěžích nebo se představili při jiných prestižních událostech. O dva dny později 26. května se pak v Zábřehu uskuteční tradiční vystoupení žáků smyčcového oddělení před Levandulovou kavárnou. Žáci ZUŠ Šumperk zamíří 2. června do Sadů 1. máje (U Sovy), které zaplní hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Součástí programu bude i hudební průvod městem. Výčet všech akcí, které se v Olomouckém kraji v rámci festivalu uskuteční, je k dispozici na webu.

V letošním roce poprvé festival potrvá s ohledem na velké množství akcí dva týdny, a to od 21. května do 4. června. Žáci jednotlivých škol se představí jak v rámci krajských přehlídek, tak stovek individuálních akcí v každém kraji. Vrcholem ZUŠ Open bude v Praze celodenní program v Senátu Parlamentu ČR v sobotu 3. června.

Cílem festivalu je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. ZUŠ v České republice aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. „Vždy mne překvapuje kvalita programu, se kterým se ZUŠ do festivalu zapojují a cítím velký vděk i úctu ke všem kolegům pedagogům, kteří se dětem na ZUŠ s láskou a nasazením věnují. Systém základního uměleckého vzdělávání je v celosvětovém měřítku unikátem a máme být na co hrdí,“ říká ředitelka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.

Přehlídka, jejímž pořadatelem je Nadační fond Magdaleny Kožené, podporuje a prezentuje školy jako otevřené prostředí pro vyhledávání a systematický rozvoj nadání dětí a mládeže bez ohledu na jejich případné zdravotní či sociální omezení. Zároveň dává příležitost představit nejširší veřejnosti, na čem ZUŠ s dětmi pracují a jak mohou vzájemně spolupracovat. „Jsem hrdá na to, že mohu stát v čele festivalu, který prezentuje význam a kvalitu základního uměleckého vzdělávání v celé jeho šíři. Umění je krásným jazykem a projevem lidského umu, má obrovskou moc spojovat jednotlivce i celou společnost, je prostředkem k budování nejen tvořivosti, ale i komunikace a živých vztahů. To vše má v dnešní době, s ohledem na její problémy i často virtuální vztahy, o to větší význam,” upozorňuje ředitelka festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová. Je to podle ní příležitost představit práci ZUŠ v celé její šíři oborů, jakými jsou hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • Přišel o půlku čelisti. Lékaři z fakultky chlapci pomohli titanovou náhradou
    Zdraví

    Přišel o půlku čelisti. Lékaři z fakultky chlapci pomohli titanovou náhradou

    Po vypadnutí mléčných zubů malému Tomášovi nové zuby nenarostly. Jeho problém řešili rodiče hned s několika stomatology. Až rentgenové vyšetření však odhalilo v dolní čelisti nezhoubný nádor. Lékaři tak chlapci museli odebrat kus čelisti. Ten nahradili implantátem z titanu.

  • Mistryně republiky Kopecký: Hrozně mě bolí nohy, tak náročný mistrák jsem nejela
    Společnost

    Mistryně republiky Kopecký: Hrozně mě bolí nohy, tak náročný mistrák jsem nejela

    Cyklistka Julia Kopecký se na třetí pokus dočkala v sobotu 27. června na mistrovství republiky kýženého vítězného double. Třetím rokem po sobě ovládla časovku, za zlatem v silničním závodě ale stoupala postupně od třetího místa. V cíli byla šťastná, ale také unavená, těžší závod v bojích o domácí tituly podle svých slov ještě nejela.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

Nejčtenější

Seriály