Šumperské muzeum otevřelo výstavu připomínající výročí požáru divadla

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo výstavu připomínající třicáté výročí ničivého požáru, který na podzim 1994 zachvátil budovu šumperského divadla. Součástí jsou fotografie i sestřih dobových reportáží. Expozice s názvem Jako fénix z popela připomíná mimo jiné solidaritu zdejších obyvatel, díky které se šumperská divadelní scéna zachovala. Výstava bude otevřená do 1. prosince, na začátku října ji doprovodí vzpomínkové odpoledne spojené se symbolickou evakuací návštěvníků divadla.

Výstava, kterou muzeum pořádá ve spolupráci s hasiči a divadlem, zachycuje období od požáru v roce 1994 po znovuotevření divadla v říjnu 2000. "Vedle fotografií, textového materiálu, ukázek projektové dokumentace a upomínkových předmětů vztahujících se ke slavnostnímu otevření ji doplňuje sestřih dobových reportáží Studia S, České televize a dokumentu Miroslava Horáčka nazvaného Jako fénix z popela," uvedli zástupci muzea na svém webu.

Podle ředitele šumperského divadla Matěje Kašíka výstavu doplní 1. října od 16:00 vzpomínkové odpoledne pro veřejnost. "Od 17:00 bude následovat beseda s hosty, kteří požár v roce 1994 zažili a mají s ním přímou zkušenost," řekl Kašík. Chybět nebudou herci, architekt, který se na rekonstrukci podílel, i tehdejší zástupci města. Symbolicky mohou tehdejší události pocítit i návštěvníci této besedy. "Akce vyvrcholí evakuací návštěvníků ze zakouřených prostor divadla," sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Součástí akce bude také ukázka hasičského vybavení ve srovnání před 30 lety a dnes.

Rozsáhlý požár, se kterým se potýkaly desítky hasičů dva dny, postihl divadlo v noci na 25. října 1994. Budovu plameny téměř zničily. Vyšetřování potvrdilo, že požár založil neznámý žhář. Šumperské divadlo poté i díky obrovské vlně solidarity mezi divadelníky a veřejností prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. S pomocí darů, finanční podpory od sponzorů a státu se podařilo sehnat peníze na celkovou rekonstrukci a stálou profesionální scénu zachovat. Náklady vyšly zhruba na 190 milionů korun. Na opravy zničeného divadla přispěli 2,7 milionu korun ve veřejné sbírce také obyvatelé města a okolí. "Pevně věřím, že ta síla a chuť pomoci by byla nyní stejná, bylo by to však jistě náročnější než tehdy," doplnil Kašík.

Oprava budovy, při které stavbaři zachovali její původní novoromantický vzhled, trvala šest let. Stálý divadelní soubor hrál po celou dobu v šumperském kulturním domě. Slavnostního znovuotevření se zrekonstruovaný objekt dočkal 7. října 2000. Tehdejší Severomoravské divadlo v tento den zahájilo sezonu premiérou Našich furiantů od Ladislava Stroupežnického.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána
    Kultura

    Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána

    Ostatky olomouckých Přemyslovců, objevené před sedmi lety v Klášterním Hradisku v Olomouci, se vrátily na místo svého původního spočinutí. Arcibiskup Josef Nuzík je při mši uložil ve středu do hrobu v bočním oltáři kostela sv. Štěpána, informuje o tom dnes na webu olomoucké arcibiskupství. Ostatky nalezené v malované dřevěné truhle v zákristii kaple patří mimo jiné knížeti Otu I. zvanému Sličný, který byl nejmladším synem Břetislava I. a Jitky a je zakladatelem kláštera Hradisko. Potvrdili to archeologové po dlouholetém výzkumu za pomoci DNA a radiouhlíkové metody datování.

  • Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier
    Kultura
    Rozhovory

    Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier

    Francouzský umělec Vincent Chignier působí v České republice už devět let. Vystudoval výtvarné umění na pařížské Sorbonně, má streetartové kořeny, a dnes jeho barevné murály proměňují podchody, školy i technické budovy ve Šternberku, Olomouci nebo Brně. Mluvili jsme s ním o tom, jak se mu v Česku žije, jak tvoří ve veřejném prostoru a proč se snaží harmonizovat přírodu, město a lidi.

Seriály