Šumperské muzeum otevřelo výstavu připomínající výročí požáru divadla

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo výstavu připomínající třicáté výročí ničivého požáru, který na podzim 1994 zachvátil budovu šumperského divadla. Součástí jsou fotografie i sestřih dobových reportáží. Expozice s názvem Jako fénix z popela připomíná mimo jiné solidaritu zdejších obyvatel, díky které se šumperská divadelní scéna zachovala. Výstava bude otevřená do 1. prosince, na začátku října ji doprovodí vzpomínkové odpoledne spojené se symbolickou evakuací návštěvníků divadla.

Výstava, kterou muzeum pořádá ve spolupráci s hasiči a divadlem, zachycuje období od požáru v roce 1994 po znovuotevření divadla v říjnu 2000. "Vedle fotografií, textového materiálu, ukázek projektové dokumentace a upomínkových předmětů vztahujících se ke slavnostnímu otevření ji doplňuje sestřih dobových reportáží Studia S, České televize a dokumentu Miroslava Horáčka nazvaného Jako fénix z popela," uvedli zástupci muzea na svém webu.

Podle ředitele šumperského divadla Matěje Kašíka výstavu doplní 1. října od 16:00 vzpomínkové odpoledne pro veřejnost. "Od 17:00 bude následovat beseda s hosty, kteří požár v roce 1994 zažili a mají s ním přímou zkušenost," řekl Kašík. Chybět nebudou herci, architekt, který se na rekonstrukci podílel, i tehdejší zástupci města. Symbolicky mohou tehdejší události pocítit i návštěvníci této besedy. "Akce vyvrcholí evakuací návštěvníků ze zakouřených prostor divadla," sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Součástí akce bude také ukázka hasičského vybavení ve srovnání před 30 lety a dnes.

Rozsáhlý požár, se kterým se potýkaly desítky hasičů dva dny, postihl divadlo v noci na 25. října 1994. Budovu plameny téměř zničily. Vyšetřování potvrdilo, že požár založil neznámý žhář. Šumperské divadlo poté i díky obrovské vlně solidarity mezi divadelníky a veřejností prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. S pomocí darů, finanční podpory od sponzorů a státu se podařilo sehnat peníze na celkovou rekonstrukci a stálou profesionální scénu zachovat. Náklady vyšly zhruba na 190 milionů korun. Na opravy zničeného divadla přispěli 2,7 milionu korun ve veřejné sbírce také obyvatelé města a okolí. "Pevně věřím, že ta síla a chuť pomoci by byla nyní stejná, bylo by to však jistě náročnější než tehdy," doplnil Kašík.

Oprava budovy, při které stavbaři zachovali její původní novoromantický vzhled, trvala šest let. Stálý divadelní soubor hrál po celou dobu v šumperském kulturním domě. Slavnostního znovuotevření se zrekonstruovaný objekt dočkal 7. října 2000. Tehdejší Severomoravské divadlo v tento den zahájilo sezonu premiérou Našich furiantů od Ladislava Stroupežnického.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci
    Kultura
    Společnost

    Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci

    Historické centrum Olomouce se od středy 17. do soboty 20. června opět promění v to největší pódium pod širým nebem. Šestý ročník multižánrového festivalu Olomouc (o)žije, který se pyšní titulem Nejlepší akce Olomouckého kraje, představí více než dvě stovky umělců v ulicích. Láká také na několik novinek.

  • Hudba, barvy a ještě více barev: Letošní Flora láká na originalitu
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    Hudba, barvy a ještě více barev: Letošní Flora láká na originalitu

    Davy, slunce a ohromná spousta květin. Tak ve Smetanových sadech vypadal druhý den letošní olomoucké Flory s názvem Tóny Flory, která odstartovala 23. dubna 2026. Tento ročník je celý o propojení jednoho druhu umění s druhým – aranžování květin a hudby.

Seriály