Šumperské muzeum otevřelo výstavu připomínající výročí požáru divadla

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo výstavu připomínající třicáté výročí ničivého požáru, který na podzim 1994 zachvátil budovu šumperského divadla. Součástí jsou fotografie i sestřih dobových reportáží. Expozice s názvem Jako fénix z popela připomíná mimo jiné solidaritu zdejších obyvatel, díky které se šumperská divadelní scéna zachovala. Výstava bude otevřená do 1. prosince, na začátku října ji doprovodí vzpomínkové odpoledne spojené se symbolickou evakuací návštěvníků divadla.

Výstava, kterou muzeum pořádá ve spolupráci s hasiči a divadlem, zachycuje období od požáru v roce 1994 po znovuotevření divadla v říjnu 2000. "Vedle fotografií, textového materiálu, ukázek projektové dokumentace a upomínkových předmětů vztahujících se ke slavnostnímu otevření ji doplňuje sestřih dobových reportáží Studia S, České televize a dokumentu Miroslava Horáčka nazvaného Jako fénix z popela," uvedli zástupci muzea na svém webu.

Podle ředitele šumperského divadla Matěje Kašíka výstavu doplní 1. října od 16:00 vzpomínkové odpoledne pro veřejnost. "Od 17:00 bude následovat beseda s hosty, kteří požár v roce 1994 zažili a mají s ním přímou zkušenost," řekl Kašík. Chybět nebudou herci, architekt, který se na rekonstrukci podílel, i tehdejší zástupci města. Symbolicky mohou tehdejší události pocítit i návštěvníci této besedy. "Akce vyvrcholí evakuací návštěvníků ze zakouřených prostor divadla," sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Součástí akce bude také ukázka hasičského vybavení ve srovnání před 30 lety a dnes.

Rozsáhlý požár, se kterým se potýkaly desítky hasičů dva dny, postihl divadlo v noci na 25. října 1994. Budovu plameny téměř zničily. Vyšetřování potvrdilo, že požár založil neznámý žhář. Šumperské divadlo poté i díky obrovské vlně solidarity mezi divadelníky a veřejností prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. S pomocí darů, finanční podpory od sponzorů a státu se podařilo sehnat peníze na celkovou rekonstrukci a stálou profesionální scénu zachovat. Náklady vyšly zhruba na 190 milionů korun. Na opravy zničeného divadla přispěli 2,7 milionu korun ve veřejné sbírce také obyvatelé města a okolí. "Pevně věřím, že ta síla a chuť pomoci by byla nyní stejná, bylo by to však jistě náročnější než tehdy," doplnil Kašík.

Oprava budovy, při které stavbaři zachovali její původní novoromantický vzhled, trvala šest let. Stálý divadelní soubor hrál po celou dobu v šumperském kulturním domě. Slavnostního znovuotevření se zrekonstruovaný objekt dočkal 7. října 2000. Tehdejší Severomoravské divadlo v tento den zahájilo sezonu premiérou Našich furiantů od Ladislava Stroupežnického.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu je v plném proudu! Návštěvníci už od rána plní Dolní i Horní náměstí v Olomouci a ochutnávají nejrůznější tvarůžkové delikatesy. S fotákem v ruce přinášíme malou ochutnávku sobotní sluncem zalité atmosféry.

  • Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž
    Kultura

    Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž

    Morčata na útěku, UDG nebo Rybičky 48, nejen tyto kapely rozpumpují areál kroměřížského výstaviště. Už v sobotu 28. května se do Kroměříže po dvou letech vrátí festival Rock in Kroměříž. Songy jako Vážené dámy, Hvězdář nebo Američan z Poličan si fanoušci muziky vychutnají v plné parádě na dvou pódiích a s doprovodným programem. Vstupenky můžete zakoupit zde.

  • Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci
    Kultura
    Společnost

    Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci

    Osobně bych se bez murálů – rozhodně v historickém jádru města – uměla úplně obejít. Na druhou stranu však chápu a respektuji roli všemožných iniciativ, které uplatňují své zájmy ve veřejném prostoru. Město je potřebuje, jsou projevem zdravé občanské společnosti, veřejný prostor pod jejich rukama ožívá, získává novou kvalitu. Současně se tříbí a kultivují názory na to, jakým směrem by se sdílený prostor měl ubírat. Respektuji tedy i zájmy graffiti subkultury, která má za sebou dlouhou cestu od ilegality k institucionalizované podobě zaštítěné v případě Olomouce například Street Art festivalem.

Seriály