Roky zapomenutá kaple se otevře lidem. Běžně místnost podléhá utajení

Dlouhé roky o ní většina Olomoučanů nevěděla, letos na podzim však zapomenutou kapli Sodality Panny Marie, královny andělů čtenářům Olomouckého Reportu připomněl badatel Petr Hofman. Teď přichází další radostná zpráva, na začátku června se kaple otevře při Noci kostelů.

„Podařilo se nám vcelku nemožné a naskočili jsme do programu Noci kostelů v roce 2023,“ informoval o radostné zprávě na sociální síti Facebook Petr Hofman s tím, že si lidé mají zapsat do diářů 2. červen letošního roku. "V tento den bude zpřístupněna i kaple Sodality Panny Marie Andělské v budově Jezuitské koleje, dnes Správní Archiv Armády České republiky na náměstí Republiky v Olomouci," napsal dále badatel.


Noc kostelů je tradiční akce, při které se po celé republice otevřou kostely a chrámy. Pro návštěvníky jsou například připravené koncerty, prohlídky a další kulturní akce.


Dnes nepřístupná kaple sloužila takzvané Sodalitě, tedy družební skupině studentů kolem kultu Panny Marie. Dříve do ní vedlo barokní schodiště, které ovšem už na náměstí Republiky nenajdete. „Podrobnosti budou během zimy a jara ještě dolaďovány, stejně jako práce na samotné kapli,“ dodal ve svém příspěvku Hofman. Článek o historii kaple si můžete přečíst zde.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály