První žena v čele AFO, dosavadní šéf povede Vlastivědné muzeum v Olomouci

Od nového roku povede Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) ředitelka Eva Navrátilová. Po čtyřech letech tak vystřídá Jakuba Ráliše. Ten se na začátku ledna ujme funkce ředitele Vlastivědného muzea v Olomouci.

Absolventka Univerzity Palackého bude první ženou, která festival povede. V AFO již působila po dobu studií jako vedoucí komunikace. „Pro mě i pro celý organizační tým je AFO srdeční projekt, který za sebou má dlouhou historii i spoustu úspěchů. Po dvouleté pauze, kdy se akce odehrála v online prostředí, pevně doufáme, že zase budeme moct uspořádat živý festival," uvedla Navrátilová.

AFO se koná pravidelně na přelomu dubna a května, letos se již podruhé kvůli opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru odehrál ve virtuálním prostoru. Následující, 57. ročník, je v plánu od 26. dubna do 1. května příštího roku, jeho zastřešujícím tématem bude Naděje. „V kontextu uplynulých dvou let věříme, že je to téma, které je ve společnosti třeba připomínat a zároveň kriticky zkoumat. Naděje v tématu AFO57 zdůrazňuje osobní dosažení konkrétních cílů každého jednotlivce. Naděje je přesvědčení, že člověk může jednat tak, aby se věci nějakým způsobem zlepšily," uvedl vedoucí programu Ondřej Kazík. Již nyní je do soutěže přihlášeno přes 3000 dokumentárních filmů.

Mezinárodní festival pořádá Univerzita Palackého již více než 55 let. Patří tak mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie. Podle počtu akreditovaných diváků jde o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR. V roce 2019, kdy se naposledy konal naživo, se na AFO registrovalo 9430 účastníků, poslední online ročník letos na jaře zaznamenal 20 622 vypůjčených filmů na vlastní VOD platformě.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

Seriály