Přišli v kostýmech, čekali v zimě. Pán prstenů ovládl před dvaceti lety i Metropol

Dnes je to přesně dvacet let od světové premiéry závěrečného dílu trilogie Pána prstenů. Díl Návrat krále šel do kin 1. prosince 2003, na českých plátnech se objevil až 15. ledna 2004. Ani zimní období nezabránilo fanouškům stát ve frontách před biografy. Olomoucký Report zjišťoval, jak vypadala premiéra v posledním klasickém kině v Olomouci.

Premiéra byla vyprodaná, dokonce stáli lidé před kinem. Měli jsme ještě staré dveře a lidé byli tak nedočkaví, že s nimi lomcovali tak dlouho, až nám prošli zavřenými dveřmi,“ zavzpomínal na premiéru závěrečného dílu trilogie promítač kina Metropol Ivan Škrovánek.

Zvýšený zájem návštěvníků běžně kina řeší přidáním projekce, snímek Pán prstenů: Návrat krále má ovšem základní stopáž 201 minut, což byla unikátní délka filmu i před dvaceti lety. „Byl to dost dlouhý film, takže se nedala úplně projekce přidat. Hráli jsme o půl šesté a v osm, akorát v sobotu jsme přidali představení,“ popsal Ivan Škrovánek.

Podle promítače se na premiéře třetího dílu objevili už také první fanoušci v kostýmech z velkofilmu. „Pár lidí se objevilo v kostýmu, což bylo pro všechny překvapením, ta mánie okolo Pána prstenů teprve začínala. Začínaly se ale už objevovat první hry, takže někteří fakt přišli v kostýmech,“ vysvětlil pamětník.

Jeden prsten vládne všem. V Metropolu každé léto

Kino Metropol pravidelně pořádá letní filmové noci a Pán prstenů je jedním z velkofilmů, které na olomouckém plátně nesmí chybět. Noci s Pánem prstenů bývají velmi oblíbené. Účast bývá okolo 400 diváků, takže často pak přidáváme ještě další termín,“ vysvětlila pro Olomoucký Report programová vedoucí kina Sabina Hermochová. Také letos v létě Metropol přidával jeden víkendový termín promítání, diváci tak na rozdíl od premiéry před dvaceti lety mohli vidět prodloužené verze trilogie.

Máme tematickou výzdobu, občerstvení a probíhá vědomostní kvíz o ceny a soutěž o nejlepší kostým. Každý rok do kina dorazí několik hobitů, elfů, měli jsme tu ale i Nazgûla či Gluma,“ popsala Hermochová doprovodné aktivity.

Jestli je mezi současnými návštěvníky někdo, kdo si pamatuje všechny filmové noci s Pánem prstenů i premiéry před dvaceti lety, neví ani programová vedoucí ani promítač kina Metropol. „Pamatuju si ale, že když jsme měli jednou maraton ve dne, v sobotu pro děti v českém znění a v neděli pro dospělé, vyhlásili jsme akci. Kdo měl vstupenku z premiéry, mohl přijít na projekci zadarmo. Takových lidí se objevilo 25,“ zavzpomínal pro Olomoucký Report dlouholetý promítač Ivan Škrovánek.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip
    Kultura

    Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip

    Balkán je drsnej, ale my jsme drsnější! Tak zní podtitul nové road movie Kebab Trip, kterou po dvou letech přinášejí olomoučtí filmaři z George Pictures. Tentokrát se tahle parta dobrodruhů rozhodla posunout hranice zážitků ještě dál – až na samý práh Orientu!

  • Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program
    Kultura

    Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu zaplní o víkendu 18. a 19. dubna Horní a Dolní náměstí v Olomouci. Návštěvníky čeká pestrý gastronomický i kulturní program, novinky včetně charitativního vaření a také důraz na ekologickou dopravu. O festivalu mluvila v Pondělním podcastu Karin Vykydalová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu.

  • Památku spravují nadšenci, obrazy věnoval neznámý dárce. Kostelíček se otevírá veřejnosti
    Kultura

    Památku spravují nadšenci, obrazy věnoval neznámý dárce. Kostelíček se otevírá veřejnosti

    Po staletí tam chodili poutníci, mířili k vzácnému prameni, ale i na poutě k místnímu kostelu. O ten se nyní starají nadšenci ze Spolku pro Kostelíček Božího Těla. Památka mezi Šumperkem a Rudou nad Moravou se teď otevírá návštěvníkům, nedávno jí navíc neznámý dárce věnoval oltářní obrazy.

Seriály