Přišli v kostýmech, čekali v zimě. Pán prstenů ovládl před dvaceti lety i Metropol

Dnes je to přesně dvacet let od světové premiéry závěrečného dílu trilogie Pána prstenů. Díl Návrat krále šel do kin 1. prosince 2003, na českých plátnech se objevil až 15. ledna 2004. Ani zimní období nezabránilo fanouškům stát ve frontách před biografy. Olomoucký Report zjišťoval, jak vypadala premiéra v posledním klasickém kině v Olomouci.

Premiéra byla vyprodaná, dokonce stáli lidé před kinem. Měli jsme ještě staré dveře a lidé byli tak nedočkaví, že s nimi lomcovali tak dlouho, až nám prošli zavřenými dveřmi,“ zavzpomínal na premiéru závěrečného dílu trilogie promítač kina Metropol Ivan Škrovánek.

Zvýšený zájem návštěvníků běžně kina řeší přidáním projekce, snímek Pán prstenů: Návrat krále má ovšem základní stopáž 201 minut, což byla unikátní délka filmu i před dvaceti lety. „Byl to dost dlouhý film, takže se nedala úplně projekce přidat. Hráli jsme o půl šesté a v osm, akorát v sobotu jsme přidali představení,“ popsal Ivan Škrovánek.

Podle promítače se na premiéře třetího dílu objevili už také první fanoušci v kostýmech z velkofilmu. „Pár lidí se objevilo v kostýmu, což bylo pro všechny překvapením, ta mánie okolo Pána prstenů teprve začínala. Začínaly se ale už objevovat první hry, takže někteří fakt přišli v kostýmech,“ vysvětlil pamětník.

Jeden prsten vládne všem. V Metropolu každé léto

Kino Metropol pravidelně pořádá letní filmové noci a Pán prstenů je jedním z velkofilmů, které na olomouckém plátně nesmí chybět. Noci s Pánem prstenů bývají velmi oblíbené. Účast bývá okolo 400 diváků, takže často pak přidáváme ještě další termín,“ vysvětlila pro Olomoucký Report programová vedoucí kina Sabina Hermochová. Také letos v létě Metropol přidával jeden víkendový termín promítání, diváci tak na rozdíl od premiéry před dvaceti lety mohli vidět prodloužené verze trilogie.

Máme tematickou výzdobu, občerstvení a probíhá vědomostní kvíz o ceny a soutěž o nejlepší kostým. Každý rok do kina dorazí několik hobitů, elfů, měli jsme tu ale i Nazgûla či Gluma,“ popsala Hermochová doprovodné aktivity.

Jestli je mezi současnými návštěvníky někdo, kdo si pamatuje všechny filmové noci s Pánem prstenů i premiéry před dvaceti lety, neví ani programová vedoucí ani promítač kina Metropol. „Pamatuju si ale, že když jsme měli jednou maraton ve dne, v sobotu pro děti v českém znění a v neděli pro dospělé, vyhlásili jsme akci. Kdo měl vstupenku z premiéry, mohl přijít na projekci zadarmo. Takových lidí se objevilo 25,“ zavzpomínal pro Olomoucký Report dlouholetý promítač Ivan Škrovánek.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána
    Kultura

    Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána

    Ostatky olomouckých Přemyslovců, objevené před sedmi lety v Klášterním Hradisku v Olomouci, se vrátily na místo svého původního spočinutí. Arcibiskup Josef Nuzík je při mši uložil ve středu do hrobu v bočním oltáři kostela sv. Štěpána, informuje o tom dnes na webu olomoucké arcibiskupství. Ostatky nalezené v malované dřevěné truhle v zákristii kaple patří mimo jiné knížeti Otu I. zvanému Sličný, který byl nejmladším synem Břetislava I. a Jitky a je zakladatelem kláštera Hradisko. Potvrdili to archeologové po dlouholetém výzkumu za pomoci DNA a radiouhlíkové metody datování.

  • Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier
    Kultura
    Rozhovory

    Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier

    Francouzský umělec Vincent Chignier působí v České republice už devět let. Vystudoval výtvarné umění na pařížské Sorbonně, má streetartové kořeny, a dnes jeho barevné murály proměňují podchody, školy i technické budovy ve Šternberku, Olomouci nebo Brně. Mluvili jsme s ním o tom, jak se mu v Česku žije, jak tvoří ve veřejném prostoru a proč se snaží harmonizovat přírodu, město a lidi.

Seriály