Přišli v kostýmech, čekali v zimě. Pán prstenů ovládl před dvaceti lety i Metropol

Dnes je to přesně dvacet let od světové premiéry závěrečného dílu trilogie Pána prstenů. Díl Návrat krále šel do kin 1. prosince 2003, na českých plátnech se objevil až 15. ledna 2004. Ani zimní období nezabránilo fanouškům stát ve frontách před biografy. Olomoucký Report zjišťoval, jak vypadala premiéra v posledním klasickém kině v Olomouci.

Premiéra byla vyprodaná, dokonce stáli lidé před kinem. Měli jsme ještě staré dveře a lidé byli tak nedočkaví, že s nimi lomcovali tak dlouho, až nám prošli zavřenými dveřmi,“ zavzpomínal na premiéru závěrečného dílu trilogie promítač kina Metropol Ivan Škrovánek.

Zvýšený zájem návštěvníků běžně kina řeší přidáním projekce, snímek Pán prstenů: Návrat krále má ovšem základní stopáž 201 minut, což byla unikátní délka filmu i před dvaceti lety. „Byl to dost dlouhý film, takže se nedala úplně projekce přidat. Hráli jsme o půl šesté a v osm, akorát v sobotu jsme přidali představení,“ popsal Ivan Škrovánek.

Podle promítače se na premiéře třetího dílu objevili už také první fanoušci v kostýmech z velkofilmu. „Pár lidí se objevilo v kostýmu, což bylo pro všechny překvapením, ta mánie okolo Pána prstenů teprve začínala. Začínaly se ale už objevovat první hry, takže někteří fakt přišli v kostýmech,“ vysvětlil pamětník.

Jeden prsten vládne všem. V Metropolu každé léto

Kino Metropol pravidelně pořádá letní filmové noci a Pán prstenů je jedním z velkofilmů, které na olomouckém plátně nesmí chybět. Noci s Pánem prstenů bývají velmi oblíbené. Účast bývá okolo 400 diváků, takže často pak přidáváme ještě další termín,“ vysvětlila pro Olomoucký Report programová vedoucí kina Sabina Hermochová. Také letos v létě Metropol přidával jeden víkendový termín promítání, diváci tak na rozdíl od premiéry před dvaceti lety mohli vidět prodloužené verze trilogie.

Máme tematickou výzdobu, občerstvení a probíhá vědomostní kvíz o ceny a soutěž o nejlepší kostým. Každý rok do kina dorazí několik hobitů, elfů, měli jsme tu ale i Nazgûla či Gluma,“ popsala Hermochová doprovodné aktivity.

Jestli je mezi současnými návštěvníky někdo, kdo si pamatuje všechny filmové noci s Pánem prstenů i premiéry před dvaceti lety, neví ani programová vedoucí ani promítač kina Metropol. „Pamatuju si ale, že když jsme měli jednou maraton ve dne, v sobotu pro děti v českém znění a v neděli pro dospělé, vyhlásili jsme akci. Kdo měl vstupenku z premiéry, mohl přijít na projekci zadarmo. Takových lidí se objevilo 25,“ zavzpomínal pro Olomoucký Report dlouholetý promítač Ivan Škrovánek.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

Seriály