Přišli v kostýmech, čekali v zimě. Pán prstenů ovládl před dvaceti lety i Metropol

Dnes je to přesně dvacet let od světové premiéry závěrečného dílu trilogie Pána prstenů. Díl Návrat krále šel do kin 1. prosince 2003, na českých plátnech se objevil až 15. ledna 2004. Ani zimní období nezabránilo fanouškům stát ve frontách před biografy. Olomoucký Report zjišťoval, jak vypadala premiéra v posledním klasickém kině v Olomouci.

Premiéra byla vyprodaná, dokonce stáli lidé před kinem. Měli jsme ještě staré dveře a lidé byli tak nedočkaví, že s nimi lomcovali tak dlouho, až nám prošli zavřenými dveřmi,“ zavzpomínal na premiéru závěrečného dílu trilogie promítač kina Metropol Ivan Škrovánek.

Zvýšený zájem návštěvníků běžně kina řeší přidáním projekce, snímek Pán prstenů: Návrat krále má ovšem základní stopáž 201 minut, což byla unikátní délka filmu i před dvaceti lety. „Byl to dost dlouhý film, takže se nedala úplně projekce přidat. Hráli jsme o půl šesté a v osm, akorát v sobotu jsme přidali představení,“ popsal Ivan Škrovánek.

Podle promítače se na premiéře třetího dílu objevili už také první fanoušci v kostýmech z velkofilmu. „Pár lidí se objevilo v kostýmu, což bylo pro všechny překvapením, ta mánie okolo Pána prstenů teprve začínala. Začínaly se ale už objevovat první hry, takže někteří fakt přišli v kostýmech,“ vysvětlil pamětník.

Jeden prsten vládne všem. V Metropolu každé léto

Kino Metropol pravidelně pořádá letní filmové noci a Pán prstenů je jedním z velkofilmů, které na olomouckém plátně nesmí chybět. Noci s Pánem prstenů bývají velmi oblíbené. Účast bývá okolo 400 diváků, takže často pak přidáváme ještě další termín,“ vysvětlila pro Olomoucký Report programová vedoucí kina Sabina Hermochová. Také letos v létě Metropol přidával jeden víkendový termín promítání, diváci tak na rozdíl od premiéry před dvaceti lety mohli vidět prodloužené verze trilogie.

Máme tematickou výzdobu, občerstvení a probíhá vědomostní kvíz o ceny a soutěž o nejlepší kostým. Každý rok do kina dorazí několik hobitů, elfů, měli jsme tu ale i Nazgûla či Gluma,“ popsala Hermochová doprovodné aktivity.

Jestli je mezi současnými návštěvníky někdo, kdo si pamatuje všechny filmové noci s Pánem prstenů i premiéry před dvaceti lety, neví ani programová vedoucí ani promítač kina Metropol. „Pamatuju si ale, že když jsme měli jednou maraton ve dne, v sobotu pro děti v českém znění a v neděli pro dospělé, vyhlásili jsme akci. Kdo měl vstupenku z premiéry, mohl přijít na projekci zadarmo. Takových lidí se objevilo 25,“ zavzpomínal pro Olomoucký Report dlouholetý promítač Ivan Škrovánek.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Nejsem typ, který by čekal do šedesáti na objevení v ateliéru, říká Jan Bican
    Kultura
    Rozhovory

    Nejsem typ, který by čekal do šedesáti na objevení v ateliéru, říká Jan Bican

    V e-mailovém podpisu má motto "měním svět v chodící galerii." Tvorbu Olomoučáka Jana Bicana, mladého umělce, neznají ale jen místní. Kromě muralu v Šantovce, současné výstavě v kavárně Pikola, nebo kolaboracím se značkami jako je Puma, hotelová síť Almanac nebo Bocuse d'Or a Oraculum, jej pomalu poznává celý svět. Přečtěte si rozhovor, který je součástí nového seriálu s názvem Za dveřmi umělce.

  • Grafiky, které přežily staletí. Arcidiecézní muzeum odhaluje unikátní umění z dob renesance a baroka
    Kultura

    Grafiky, které přežily staletí. Arcidiecézní muzeum odhaluje unikátní umění z dob renesance a baroka

    Nejcennější a nejzajímavější grafické tisky z 16. až 18. století pocházející ze sbírek olomouckého arcibiskupství mohou ode dneška vidět návštěvníci Arcidiecézního muzea Olomouc. Grafiky uchovávané na zámku v Kroměříži zobrazují interiéry budov a zahrad, veduty měst a pohledy zachycující každodenní či sváteční život, řekli dnes novinářům zástupci muzea. Výstava s názvem Architektura v grafice 16. - 18. století bude otevřena do 4. ledna.

Seriály