Připravují inscenaci Milana Kundery. Divadlo v Šumperku chystá premiéru

Šumperské divadlo chystá první premiéru této sezony, půjde o divadelní hru spisovatele Milana Kundery Jakub a jeho pán. Premiéra hry, která se podle ředitele Matěje Kašíka v českých divadlech aktuálně nikde nehraje, bude uvedena tuto sobotu. Režie se ujal Mikoláš Tyc, řekl dramaturg divadla Michael Sodomka. Divadlo Šumperk nabídne v sezoně divákům sedm titulů, které bude pojit hravost a kreativita. Mottem nadcházející sezony se totiž stal název Hlavně hravě.

Kunderův román nese podtitul Pocta Denisu Diderotovi, vychází totiž z románu Jakub Fatalista tohoto francouzského osvícence. "Začínáme premiérou Jakuba a jeho pána, jednoho ze tří dramatických textů vydaných Milanem Kunderou. Je to rok, co Milan Kundera zemřel, jsme rádi, že nám bylo povoleno paní Věrou Kunderovou tuto hru uvést," řekl dramaturg divadla.

Podle Sodomky tvůrci inscenace ctili autora i jeho dílo, které označil za přemýšlivou komedii. "Je napsána tak dobře, vtipně a hravě, že není vůbec potřeba dělat nějaké razantní zásahy. Je to vztahová komedie, ve které se rozebírají mezilidské, manželské či partnerské vztahy či vztahy mezi přáteli. Klademe důraz na jakousi potěchu z vyprávění, na samotnou lidskou potřebu vyprávět příběhy. Myslím, že že to bude herecké divadlo s krásnými rolemi," doplnil Michael Sodomka.

V inscenaci se představí téměř celý soubor šumperského divadla, který prošel částečnými obměnami. Role Agáty a hostinské se ujme Barbora Neidobová. Společně s Filipem Čerým, jenž se zhostí role Mladého Otrapy, patří k novým členům šumperského souboru. Hlavních rolí se zhostí zkušení členové souboru - v roli pána uvidí diváci Jana Höniga, Jakuba si zahraje Alexandr Stankuš.

Kundera svou melancholickou komedii dokončil v roce 1971, tedy na počátku normalizace, kdy již nemohl v Československu publikovat pod svým jménem. Vzal ji "na sebe" režisér Evald Schorm, který text poprvé uvedl v Ústí nad Labem roku 1975. "I přes francouzskou předlohu a reálie považoval Kundera Jakuba a jeho pána za jeden ze svých nejvíce 'českých' textů. Současně se nechal několikrát slyšet, že mu právě tato hra dělala velikou radost, a za svého života nebránil jejím jevištním realizacím v tuzemsku ani v zahraničí," doplnili zástupci divadla na svých stránkách.

Šumperské divadlo bude tento Kunderův text realizovat vůbec poprvé. Co se týká dalších Kunderových dramat v Šumperku, před více než 60 lety byli v tehdejším Severomoravském divadle uvedeni Majitelé klíčů.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

Seriály