Po dvou letech opět otevře! Arcidiecézní muzeum chystá novinky

Arcidiecézní muzeum Olomouc na svatováclavském návrší nedaleko centra města se v dubnu po téměř dvouleté přestávce znovu otevře návštěvníkům. Uzavřely ho stavební úpravy historických prostor bývalého kapitulního děkanství a románského paláce biskupa Zdíka, který s muzeem tvoří jeden turisticky atraktivní celek. Kromě otevření prostor nabídne muzeum i novou stálou expozici Zde se nacházíte, která přiblíží i za pomoci moderních technologií historii svatováclavského návrší od pravěku do 21. století. Novinářům to dnes řekl vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl.

Muzeum se otevře 24. dubna. Kromě původní expozice Ke slávě a chvále/Tisíc let duchovní kultury na Moravě, kterou doplní nové exponáty a obmění se, se hlavním tahákem stane nová expozice umístěna ve zrenovovaném podkroví kapituly s názvem Zde se nacházíte. "V těchto prostorách budujeme kulturně historickou expozici, návštěvníkům nabídneme pohled na to, jak se v průběhu tisíciletí vyvíjelo svatováclavské návrší," uvedl Kindl.

Velká část expozice bude patřit novým médiím a digitálnímu obsahu. Návštěvníci se mohou těšit na obrazovky s virtuálně herními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v období pravěku, středověku a novověku. "Do Olomouce budou převezeny také tři krásné bronzové modely návrší," doplnil vedoucí muzea. Novou expozici doplní komiks z dílny Martina Šinkovského a Petra Nováka (Ticho 762). Na 52 stranách vylíčí příběh současného mladíka, který vyrazí lézt po skále pod dómem sv.Václava a shodou okolností se stane cestovatelem v čase. Kurátoři výstavy tak cílí i na mladé návštěvníky.

Expozice v podkroví vzniká pod dohledem architekta Jana Šépky, jenž se na rekonstrukci budov kapitulního děkanství pro potřeby Arcidiecézního muzea podílel již před více než deseti lety. Oprava je součástí rozsáhlé rekonstrukce sousedního Zdíkova paláce, jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, která vyjde zhruba na 50 milionů korun. Po otevření paláce budou návštěvníkům zpřístupněna i dosud uzavřená místa; v přízemí paláce se budou moci zájemci vůbec poprvé od jeho otevření v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. O patro výš jim bude k dispozici nová lávka, které je provede po celém ochozu s původními románskými okny.

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti 1. června 2006. Založeno bylo v roce 1998 ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím jako první muzeum v České republice orientované k duchovní kultuře. Od roku 2015 je muzeum držitelem titulu Evropské dědictví, který získalo jako první v ČR.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Do kina se vrátí Pán prstenů i Piráti z Karibiku. Známe program filmových nocí
    Kultura

    Do kina se vrátí Pán prstenů i Piráti z Karibiku. Známe program filmových nocí

    Co mají společného Marty McFly, Aragorn, William Turner a Quentin Tarantino? Ti všichni se sejdou v jednom olomouckém kině. Tedy ne doslova, ale na filmovém plátně kina Metropol. Poslední klasické kino v Olomouci připravuje i letos filmové noci s vybranými filmy.

  • Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček
    Kultura

    Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček

    Úspěch v soutěži Český slavík za Píseň roku přinesla skupině z jesenických hor skladba Hory. “Je to doma! Tohle je neuvěřitelnej příběh pár kluků z jesenických hor, co to dotáhli na Slavíka a pořád tomu nemůžou uvěřit,” uvedla kapela na svém facebooku. Kapela má silnou fanouškovskou základnu v celém Olomouckém kraji.

Seriály