Po dvou letech opět otevře! Arcidiecézní muzeum chystá novinky

Arcidiecézní muzeum Olomouc na svatováclavském návrší nedaleko centra města se v dubnu po téměř dvouleté přestávce znovu otevře návštěvníkům. Uzavřely ho stavební úpravy historických prostor bývalého kapitulního děkanství a románského paláce biskupa Zdíka, který s muzeem tvoří jeden turisticky atraktivní celek. Kromě otevření prostor nabídne muzeum i novou stálou expozici Zde se nacházíte, která přiblíží i za pomoci moderních technologií historii svatováclavského návrší od pravěku do 21. století. Novinářům to dnes řekl vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl.

Muzeum se otevře 24. dubna. Kromě původní expozice Ke slávě a chvále/Tisíc let duchovní kultury na Moravě, kterou doplní nové exponáty a obmění se, se hlavním tahákem stane nová expozice umístěna ve zrenovovaném podkroví kapituly s názvem Zde se nacházíte. "V těchto prostorách budujeme kulturně historickou expozici, návštěvníkům nabídneme pohled na to, jak se v průběhu tisíciletí vyvíjelo svatováclavské návrší," uvedl Kindl.

Velká část expozice bude patřit novým médiím a digitálnímu obsahu. Návštěvníci se mohou těšit na obrazovky s virtuálně herními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v období pravěku, středověku a novověku. "Do Olomouce budou převezeny také tři krásné bronzové modely návrší," doplnil vedoucí muzea. Novou expozici doplní komiks z dílny Martina Šinkovského a Petra Nováka (Ticho 762). Na 52 stranách vylíčí příběh současného mladíka, který vyrazí lézt po skále pod dómem sv.Václava a shodou okolností se stane cestovatelem v čase. Kurátoři výstavy tak cílí i na mladé návštěvníky.

Expozice v podkroví vzniká pod dohledem architekta Jana Šépky, jenž se na rekonstrukci budov kapitulního děkanství pro potřeby Arcidiecézního muzea podílel již před více než deseti lety. Oprava je součástí rozsáhlé rekonstrukce sousedního Zdíkova paláce, jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, která vyjde zhruba na 50 milionů korun. Po otevření paláce budou návštěvníkům zpřístupněna i dosud uzavřená místa; v přízemí paláce se budou moci zájemci vůbec poprvé od jeho otevření v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. O patro výš jim bude k dispozici nová lávka, které je provede po celém ochozu s původními románskými okny.

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti 1. června 2006. Založeno bylo v roce 1998 ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím jako první muzeum v České republice orientované k duchovní kultuře. Od roku 2015 je muzeum držitelem titulu Evropské dědictví, který získalo jako první v ČR.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Petra Hřebíčková nebo Vojta Kotek. V Olomouci se bude natáčet celovečerák
    Kultura

    Petra Hřebíčková nebo Vojta Kotek. V Olomouci se bude natáčet celovečerák

    V Olomouci se v příštím týdnu začne natáčet celovečerní film. Komedie zatím nese název Když se zhasne a přiveze do města herce z České republiky i Slovenska. Olomoucký Report zjišťoval, kde se bude natáčet a koho mohou Olomoučané potkat v ulicích.

  • DataReport: Více čtenářů, víc programu. Do knihoven se nechodí jen číst
    Kultura
    DataReport

    DataReport: Více čtenářů, víc programu. Do knihoven se nechodí jen číst

    Chodili jste jako malí do knihovny? A chodíte tam pořád? V dalším díle rubriky DataReport jsme se zaměřili na kulturu v knihovnách. Redakce Reportu získala na vyžádání data nejen o počtech čtenářů, ale také o nové roli knihoven. Jak se mění čtenářské trendy? Proč knihovny nabízí přednášky a kulturní programy? Vrací se čtenáři po covidu? A co chtějí lidé číst?

  • Do kina se vrátí Pán prstenů i Piráti z Karibiku. Známe program filmových nocí
    Kultura

    Do kina se vrátí Pán prstenů i Piráti z Karibiku. Známe program filmových nocí

    Co mají společného Marty McFly, Aragorn, William Turner a Quentin Tarantino? Ti všichni se sejdou v jednom olomouckém kině. Tedy ne doslova, ale na filmovém plátně kina Metropol. Poslední klasické kino v Olomouci připravuje i letos filmové noci s vybranými filmy.

Seriály