Po dvou letech opět otevře! Arcidiecézní muzeum chystá novinky

Arcidiecézní muzeum Olomouc na svatováclavském návrší nedaleko centra města se v dubnu po téměř dvouleté přestávce znovu otevře návštěvníkům. Uzavřely ho stavební úpravy historických prostor bývalého kapitulního děkanství a románského paláce biskupa Zdíka, který s muzeem tvoří jeden turisticky atraktivní celek. Kromě otevření prostor nabídne muzeum i novou stálou expozici Zde se nacházíte, která přiblíží i za pomoci moderních technologií historii svatováclavského návrší od pravěku do 21. století. Novinářům to dnes řekl vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl.

Muzeum se otevře 24. dubna. Kromě původní expozice Ke slávě a chvále/Tisíc let duchovní kultury na Moravě, kterou doplní nové exponáty a obmění se, se hlavním tahákem stane nová expozice umístěna ve zrenovovaném podkroví kapituly s názvem Zde se nacházíte. "V těchto prostorách budujeme kulturně historickou expozici, návštěvníkům nabídneme pohled na to, jak se v průběhu tisíciletí vyvíjelo svatováclavské návrší," uvedl Kindl.

Velká část expozice bude patřit novým médiím a digitálnímu obsahu. Návštěvníci se mohou těšit na obrazovky s virtuálně herními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v období pravěku, středověku a novověku. "Do Olomouce budou převezeny také tři krásné bronzové modely návrší," doplnil vedoucí muzea. Novou expozici doplní komiks z dílny Martina Šinkovského a Petra Nováka (Ticho 762). Na 52 stranách vylíčí příběh současného mladíka, který vyrazí lézt po skále pod dómem sv.Václava a shodou okolností se stane cestovatelem v čase. Kurátoři výstavy tak cílí i na mladé návštěvníky.

Expozice v podkroví vzniká pod dohledem architekta Jana Šépky, jenž se na rekonstrukci budov kapitulního děkanství pro potřeby Arcidiecézního muzea podílel již před více než deseti lety. Oprava je součástí rozsáhlé rekonstrukce sousedního Zdíkova paláce, jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, která vyjde zhruba na 50 milionů korun. Po otevření paláce budou návštěvníkům zpřístupněna i dosud uzavřená místa; v přízemí paláce se budou moci zájemci vůbec poprvé od jeho otevření v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. O patro výš jim bude k dispozici nová lávka, které je provede po celém ochozu s původními románskými okny.

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti 1. června 2006. Založeno bylo v roce 1998 ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím jako první muzeum v České republice orientované k duchovní kultuře. Od roku 2015 je muzeum držitelem titulu Evropské dědictví, který získalo jako první v ČR.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

Seriály