Po dvou letech opět otevře! Arcidiecézní muzeum chystá novinky

Arcidiecézní muzeum Olomouc na svatováclavském návrší nedaleko centra města se v dubnu po téměř dvouleté přestávce znovu otevře návštěvníkům. Uzavřely ho stavební úpravy historických prostor bývalého kapitulního děkanství a románského paláce biskupa Zdíka, který s muzeem tvoří jeden turisticky atraktivní celek. Kromě otevření prostor nabídne muzeum i novou stálou expozici Zde se nacházíte, která přiblíží i za pomoci moderních technologií historii svatováclavského návrší od pravěku do 21. století. Novinářům to dnes řekl vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl.

Muzeum se otevře 24. dubna. Kromě původní expozice Ke slávě a chvále/Tisíc let duchovní kultury na Moravě, kterou doplní nové exponáty a obmění se, se hlavním tahákem stane nová expozice umístěna ve zrenovovaném podkroví kapituly s názvem Zde se nacházíte. "V těchto prostorách budujeme kulturně historickou expozici, návštěvníkům nabídneme pohled na to, jak se v průběhu tisíciletí vyvíjelo svatováclavské návrší," uvedl Kindl.

Velká část expozice bude patřit novým médiím a digitálnímu obsahu. Návštěvníci se mohou těšit na obrazovky s virtuálně herními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v období pravěku, středověku a novověku. "Do Olomouce budou převezeny také tři krásné bronzové modely návrší," doplnil vedoucí muzea. Novou expozici doplní komiks z dílny Martina Šinkovského a Petra Nováka (Ticho 762). Na 52 stranách vylíčí příběh současného mladíka, který vyrazí lézt po skále pod dómem sv.Václava a shodou okolností se stane cestovatelem v čase. Kurátoři výstavy tak cílí i na mladé návštěvníky.

Expozice v podkroví vzniká pod dohledem architekta Jana Šépky, jenž se na rekonstrukci budov kapitulního děkanství pro potřeby Arcidiecézního muzea podílel již před více než deseti lety. Oprava je součástí rozsáhlé rekonstrukce sousedního Zdíkova paláce, jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, která vyjde zhruba na 50 milionů korun. Po otevření paláce budou návštěvníkům zpřístupněna i dosud uzavřená místa; v přízemí paláce se budou moci zájemci vůbec poprvé od jeho otevření v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. O patro výš jim bude k dispozici nová lávka, které je provede po celém ochozu s původními románskými okny.

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti 1. června 2006. Založeno bylo v roce 1998 ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím jako první muzeum v České republice orientované k duchovní kultuře. Od roku 2015 je muzeum držitelem titulu Evropské dědictví, který získalo jako první v ČR.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána
    Kultura

    Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána

    Ostatky olomouckých Přemyslovců, objevené před sedmi lety v Klášterním Hradisku v Olomouci, se vrátily na místo svého původního spočinutí. Arcibiskup Josef Nuzík je při mši uložil ve středu do hrobu v bočním oltáři kostela sv. Štěpána, informuje o tom dnes na webu olomoucké arcibiskupství. Ostatky nalezené v malované dřevěné truhle v zákristii kaple patří mimo jiné knížeti Otu I. zvanému Sličný, který byl nejmladším synem Břetislava I. a Jitky a je zakladatelem kláštera Hradisko. Potvrdili to archeologové po dlouholetém výzkumu za pomoci DNA a radiouhlíkové metody datování.

  • Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier
    Kultura
    Rozhovory

    Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier

    Francouzský umělec Vincent Chignier působí v České republice už devět let. Vystudoval výtvarné umění na pařížské Sorbonně, má streetartové kořeny, a dnes jeho barevné murály proměňují podchody, školy i technické budovy ve Šternberku, Olomouci nebo Brně. Mluvili jsme s ním o tom, jak se mu v Česku žije, jak tvoří ve veřejném prostoru a proč se snaží harmonizovat přírodu, město a lidi.

Seriály