Olomoučtí radní kvůli sloučení divadla a filharmonie odvolali jejich ředitele

Olomoučtí radní kvůli blížícímu se sloučení Moravského divadla Olomouc (MDO) a Moravské filharmonie Olomouc (MFO) odvolali z funkcí jejich ředitele Davida Gerneše a Jonáše Harmana. Odejdou koncem roku. Na sociálních sítích to napsal primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc). Nová městská příspěvková organizace Moravské divadlo a Moravská filharmonie začne fungovat v lednu. V jejím čele stane Gerneš, jenž sloučení chystal a uspěl ve výběrovém řízení na ředitele. Sloučení kritizují odboráři MFO, v říjnu vyhlásili stávkovou pohotovost. Výběr ředitele nové organizace se nelíbí opoziční ODS.

Radní se rozhodli orchestr a třísouborové divadlo sloučit hlavně z ekonomických důvodů. Podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) sloučení přinese příští rok úsporu 11 milionů korun, o osm milionů budou posíleny investice v divadle a filharmonii. Výběrová komise, v níž byli členové koalice i opozice, zástupci odborů divadla a experti z divadelní i hudební oblasti, ze dvou kandidátů na ředitele nové organizace vybrala Gerneše. Radnice podle Ticháka hledala někoho, kdo zná principy fungování a financování příspěvkové organizace, orientuje se v tomto druhu umění, veřejné správě a dokáže komunikovat s odborníky a médii.

Podle opozičního zastupitele Jana Holpucha (ODS) rozhodnutí jmenovat Gerneše ředitelem nové organizace nebylo překvapivé, překvapivé jsou okolnosti výběru. "Když v roce 2009 město ve dvou kolech hledalo nového ředitele divadla, do výběrového řízení se tehdy přihlásilo 11 uchazečů. Když vybíralo posledního ředitele filharmonie, konkursu se účastnilo sedm zájemců. Informace o tom, že právě uzavřeného konkursu se zúčastnili pouze dva uchazeči, jsou smutnou vizitkou zřizovatele a věcně příslušného náměstka Ticháka," uvedl Holpuch.

Odboráři MFO chystané sloučení divadla a filharmonie dlouhodobě kritizují. Vyhlášení stávkové pohotovosti považují za jediný způsob, jak znovu připomenout, že proces slučování podle nich nemá žádné konkrétní cíle, je špatně připravený i špatně vedený a nelze jej podle nich zodpovědně stihnout. Kritizují i proces výběrového řízení na šéfa organizace, ke Gernešovi mají výhrady.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu je v plném proudu! Návštěvníci už od rána plní Dolní i Horní náměstí v Olomouci a ochutnávají nejrůznější tvarůžkové delikatesy. S fotákem v ruce přinášíme malou ochutnávku sobotní sluncem zalité atmosféry.

  • Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž
    Kultura

    Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž

    Morčata na útěku, UDG nebo Rybičky 48, nejen tyto kapely rozpumpují areál kroměřížského výstaviště. Už v sobotu 28. května se do Kroměříže po dvou letech vrátí festival Rock in Kroměříž. Songy jako Vážené dámy, Hvězdář nebo Američan z Poličan si fanoušci muziky vychutnají v plné parádě na dvou pódiích a s doprovodným programem. Vstupenky můžete zakoupit zde.

  • Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci
    Kultura
    Společnost

    Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci

    Osobně bych se bez murálů – rozhodně v historickém jádru města – uměla úplně obejít. Na druhou stranu však chápu a respektuji roli všemožných iniciativ, které uplatňují své zájmy ve veřejném prostoru. Město je potřebuje, jsou projevem zdravé občanské společnosti, veřejný prostor pod jejich rukama ožívá, získává novou kvalitu. Současně se tříbí a kultivují názory na to, jakým směrem by se sdílený prostor měl ubírat. Respektuji tedy i zájmy graffiti subkultury, která má za sebou dlouhou cestu od ilegality k institucionalizované podobě zaštítěné v případě Olomouce například Street Art festivalem.

Seriály