Návštěvnicky rekordní výstava končí, sál čekají opravy

Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO) finišuje výstavní projekt Dětský svět - dítětem v 19. a 20. století. Výstava bude otevřena do 27. srpna. Za devět měsíců ji zhlédlo zhruba 13 tisíc návštěvníků, zařadila se tak mezi největší projekty muzea. Po jejím ukončení obsadí největší výstavní sál sv. Kláry stavebníci, kteří zde budou opravovat klenby bývalého kostela. Kvůli havarijnímu stavu stropu musela být výstava na začátku tohoto roku pět týdnů uzavřena, strop musel být provizorně zajištěn. Další výstava se v sále uskuteční až příští rok v září, řekla dnes mluvčí VMO Vladimíra Hacsiková.

Praskliny se ve stropu sálu sv. Kláry objevily v lednu, projevily se drolením omítky ze stropu. "Po provizorním zajištění stropu lešením a záchytnými bezpečnostními plachtami a znovuotevření sálu probíhal ve výstavních prostorách pravidelný monitoring stavu prasklin a konzultace s odborníky. Výstava Dětský svět bude podle plánu ukončena 27. srpna, následně budou probíhat práce na rozebrání výstavy a na podzim do sálu nastoupí dělníci, kteří budou klenební oblouky opravovat," uvedla mluvčí muzea.

Výběrové řízení na opravu stropu vypsal Olomoucký kraj, který je zřizovatelem muzea. "Časový rozsah stavebních prací je plánovaný na téměř sedm měsíců. Výstavní plán muzea ohrožen není, protože již na začátku letošního roku bylo zřejmé, že opravy proběhnout musí. Na první výstavu v nových opravených prostorách sálu sv. Kláry se mohou návštěvníci těšit již v září 2024, kdy bude zahájena výstava Kouzlo palných zbraní," doplnila Hacsiková.

Dětský svět je tak poslední výstavou v tomto sále před nadcházející rekonstrukcí. Podle zástupců muzea byl výstavní projekt velmi úspěšný. Výstava návštěvníkům od konce loňského roku přibližovala, jak se za posledních 200 let proměnilo dětství. "Výstava je unikátní také ve své celistvosti. Nabízí spoustu hraček, ale také informace provázející dětství každého z nás od porodu až po hry a volný čas. V expozici nechybí dobové věci, spousta hraček, ale také interaktivní prvky jako je skluzavka nebo dokonce speciální počítačová hra," dodala Hacsiková.

Výstava je tematicky rozdělena do jednotlivých životních fází, které se životem dítěte bezprostředně souvisí. Návštěvník tak projde obdobím těhotenství, porodem a péčí o malé dítě. Další část se věnuje školským zařízením všech typů, opomenuta není ani dětská móda. V neposlední řadě výstava upozorňuje i na to, že se změnil způsob trávení volného času.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

Seriály