Moravské divadlo uvede romskou pohádku. Bude pro malé i velké diváky

Svět dětské fantazie a bohaté romské hudební tradice se snoubí v nové inscenaci Moravského divadla v Olomouci, která nese název Pohádka zakletá do cimbálu. Podle zástupců divadla se jedná o hudebně-taneční inscenaci plnou emocí, humoru a magických tónů cimbálu. Určena bude pro malé i velké diváky. Za vznikem této jedinečné inscenace stojí režisérka Dana Račková a romský hudebník a cimbálista Michal Taragoš, kteří jsou zároveň autory hudby. Premiéra se uskuteční tuto neděli, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

Inscenace vychází z romské lidové pohádky, kterou v roce 1953 zaznamenala Milena Hübschmannová na základě vyprávění romského vypravěče z Růžodolu u Mostu. Příběh o princezně, která kvůli lásce k hudbě tančí s čerty, přináší divákům nejen napětí a zábavu, ale také možnost poznat krásu romské kultury. "Romské pohádky jsou nesmírně originální, vtipné a plné emocí. Mají klasicky vystavěný příběh, ale vždy dokážou překvapit. V majoritní společnosti je tento žánr téměř neznámý, a proto jsem chtěla vytvořit inscenaci, která spojí jejich kouzlo s hudbou," uvedla režisérka Račková.

Projekt klade důraz na vzájemné propojení majoritní a minoritní kultury v České republice. Klíčovou roli přitom v inscenaci hraje hudba. "Romská kultura je plná hudby a emocí, a právě cimbál je nástrojem, který dokáže tyto pocity dokonale zprostředkovat. Snažil jsem se vytvořit pohádkovou cimbálovku, kde se herci promění i v hudebníky. Byla to výzva, ale díky jejich píli a talentu vzniklo něco jedinečného," uvedl Taragoš.

Divadelní zpracování pohádky se opírá o spolupráci režisérky a autora hudby s Klárou Hanušovou, která napsala scénář a texty písní. Scénáristka uvedla, že tvůrci inscenace hledali především obrazy, které budou založené na hudbě, tanci a pohybu.

Inscenace je určena dětem od pěti let, ale zaujme i dospělé diváky. "Dospělé osloví především hudba, ale také humor a estetická hodnota příběhu. Romská kultura je plná radosti a emocí. Chceme, aby diváci odcházeli naplněni radostí a vzájemným porozuměním," dodala režisérka.

Pro Moravské divadlo Olomouc se jedná o druhou premiéru v letošním roce. Minulý pátek divadlo uvedlo pohádkovou operu Jeníček a Mařenka v režii Elišky Říhové.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip
    Kultura

    Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip

    Balkán je drsnej, ale my jsme drsnější! Tak zní podtitul nové road movie Kebab Trip, kterou po dvou letech přinášejí olomoučtí filmaři z George Pictures. Tentokrát se tahle parta dobrodruhů rozhodla posunout hranice zážitků ještě dál – až na samý práh Orientu!

  • Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program
    Kultura

    Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu zaplní o víkendu 18. a 19. dubna Horní a Dolní náměstí v Olomouci. Návštěvníky čeká pestrý gastronomický i kulturní program, novinky včetně charitativního vaření a také důraz na ekologickou dopravu. O festivalu mluvila v Pondělním podcastu Karin Vykydalová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu.

  • Památku spravují nadšenci, obrazy věnoval neznámý dárce. Kostelíček se otevírá veřejnosti
    Kultura

    Památku spravují nadšenci, obrazy věnoval neznámý dárce. Kostelíček se otevírá veřejnosti

    Po staletí tam chodili poutníci, mířili k vzácnému prameni, ale i na poutě k místnímu kostelu. O ten se nyní starají nadšenci ze Spolku pro Kostelíček Božího Těla. Památka mezi Šumperkem a Rudou nad Moravou se teď otevírá návštěvníkům, nedávno jí navíc neznámý dárce věnoval oltářní obrazy.

Seriály