Křížová cesta trochu jinak. Žáci střední školy vytvořili netradiční olejomalby

Akademická farnost pořádá další vernisáž studentských děl. Začne dnes po liturgii v kostele Panny Marie sněžné. Jedná se o tradici spojenou s popeleční středou, která začala v roce 2019. V prostorách kostela bude Pavol Juráš se svými studenty Moravské střední školy vystavovat 17 olejomaleb zobrazujících zastavení křížové cesty.

Zpracováni příběhu z Nového zákona bude možná trochu netradiční formou. "Projekt má nějaké téma a zahrnuje jednotlivé dovednosti. Když jsem na začátku září poznal třídu, kterou jsem před tím neznal, tak jsem si všiml, že jsou velmi invenční a přemýšlí v širších souvislostech a to není úplně obvyklé, takže jsem začal přemýšlet, jaký projekt by se jim hodil," popsal pro Report pedagog Pavol Juráš.

"Měli jsme ve škole zadání Křížová cesta, každý si vylosoval nějaké číslo a podle toho čísla mu byo přiděleno zastavení. Chtěli jsme to hodně zmodernizovat. Každý to udělal podle sebe, jak to cítil. Myslím si, že žádné z těch témat nám nebylo blízké, protože nikdo z nás není křesťan, proto jsme si na to každý musel udělat rešerši," řekla pro Report studentka Zdeňka Sigmundová, která je nyní ve čvrtém ročníku. Obraz byl její pololetní prací.

Juráš se k nápadu dostal při procházce městem. "Když jsem několikrát přes volnou hodinu procházel městem, tak jsem si všiml že zde jako v jednom z mála kostelů není křížová cesta. Spojil jsem se s touto jezuitskou a akademickou farností, kteří jsou milovníci umění a jsou otevření mladým, tak jsem se s nimi spojil, abychom mohli udělat projekt, který nezůstane jen uvnitř naší školy a nikdo ho neuvidí," vysvětlil Juráš.

"Velmi potěšilo, že postupně studenti rozvinuli svůj individuální přístup a našli v těch zastaveních jakýsi svůj svět symbolů, obrazů, metafory vybrali něco z textových základů a dospěli k větší volnosti, která může být zajímavá nejen pro umělce, ale také pro věřící komunitu, prtože jim to zobrazuje jiné možnosti k zamyšlení o té dané situaci," uzavřel pro Report pedagog žáků 3. a 4. ročníků.

Vernisáž začne přibližně o půl deváté večer a malby si budou moct návštěvníci v kostele prohlédnout až do konce postního období. V minulých letech se uměleckých intervencí ujali malíři Patrik Hábl a Jan Jemelka nebo se sochař Robert Buček a Jan Ambrůz. V předminulém roce do prostoru kostela vstoupila kreslířka a textilní výtvarnice Dagmar Havlíčková a před rokem malíř a sklář Marek Trizuljak.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu je v plném proudu! Návštěvníci už od rána plní Dolní i Horní náměstí v Olomouci a ochutnávají nejrůznější tvarůžkové delikatesy. S fotákem v ruce přinášíme malou ochutnávku sobotní sluncem zalité atmosféry.

  • Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž
    Kultura

    Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž

    Morčata na útěku, UDG nebo Rybičky 48, nejen tyto kapely rozpumpují areál kroměřížského výstaviště. Už v sobotu 28. května se do Kroměříže po dvou letech vrátí festival Rock in Kroměříž. Songy jako Vážené dámy, Hvězdář nebo Američan z Poličan si fanoušci muziky vychutnají v plné parádě na dvou pódiích a s doprovodným programem. Vstupenky můžete zakoupit zde.

  • Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci
    Kultura
    Společnost

    Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci

    Osobně bych se bez murálů – rozhodně v historickém jádru města – uměla úplně obejít. Na druhou stranu však chápu a respektuji roli všemožných iniciativ, které uplatňují své zájmy ve veřejném prostoru. Město je potřebuje, jsou projevem zdravé občanské společnosti, veřejný prostor pod jejich rukama ožívá, získává novou kvalitu. Současně se tříbí a kultivují názory na to, jakým směrem by se sdílený prostor měl ubírat. Respektuji tedy i zájmy graffiti subkultury, která má za sebou dlouhou cestu od ilegality k institucionalizované podobě zaštítěné v případě Olomouce například Street Art festivalem.

Seriály