Boty prvorepublikových hereček zdobí olomouckou kavárnu

Boty Lídy Baarové, Adiny Mandlové, Zity Kabátové nebo Věry Ferbasové zdobí ode dneška výstavu designu v prostorách olomouckého Cafe New One. Jedinečnou kolekci českého sběratele Lubora Obendraufa, která nabízí retro pohled do minulého století v podobě unikátních střevíčků a lodiček, doplňují současnými trendy talentovaní čeští designéři a výrobci obuvi. Expozice nabízí také kovové plastiky olomouckého sochaře Jana Dostála či výrobky z ateliérů designu českých vysokých škol, řekl ČTK za pořadatele Pavel Vysloužil. Výstava je součástí olomouckého festivalu Design Days.

Výstava Design Olomouc se koná podruhé. "Chceme ukázat lidem z regionu co zajímavého se odehrává v rámci designu v celé republice. K vidění jsou zde proto například zajímavá díla z Designbloku z Prahy, který se uskutečnil na začátku října, nechybějí ani místní umělci a jedno oddělení je na výstavě věnováno starým a novým botám," řekl Vysloužil.

Návštěvníky výstavy tak čeká retro pohled do minulého století v podobě unikátních střevíčků a lodiček, které vznikly v ševcovských dílnách v Československé republice. "K vidění jsou například ještě nikdy nevystavené boty Emy Destinnové, své boty zde má také Adina Mandlová, Lída Baarová či Věra Ferbasová. Jedinečná kolekce českého sběratele Lubora Obendraufa nebyla v této podobě nikdy vystavena," doplnil pořadatel akce. Sběratel, který se zaměřuje na dámskou módní, vycházkovou a luxusní obuv, má ve svých depozitářích více než 2500 často unikátních párů.

Současné obuvnické trendy jsou na výstavě zastoupeny například českým designérem a výrobcem obuvi Martinem Brnou, který dělá boty například pro prezidenta Petra Pavla. Společně s Janem Dostálem také stvořili boty k 35. výročí sametové revoluce s českými symboly a ocelovými klíči. "Zastoupeny jsou také boty mladých zlínských designérů z ateliéru obuvi baťovské univerzity, jejichž podešve jsou tisknuté na 3D tiskárně. Nechybí ani eko značka Kave z Holešova, která dělá boty z recyklované obuvi," dodal Vysloužil.

Obuvnickou část výstavy doplňují designové výrobky řady odvětví, k vidění je například kolekce Ateliéru průmyslového designu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vzniklá z dlouhodobé spolupráce s firmou Plastia. "K vidění jsou konvičky, které objely svět, byly na Expo v Dubaji, nechybí ani čerstvá kolekce z Designbloku v Praze," řekl zástupce ateliéru Martin Surman.

Zastoupen je na výstavě svými exponáty také olomoucký sochař Jan Dostál, jeho kříž s devítikilogramovým křišťálem, který byl nedávno osazen na vrcholek věže protějšího Červeného kostela, si mohou zájemci zblízka prohlédnout z okna prostřednictvím biatlonového dalekohledu. Přehlídku designu doplňuje také vystavený olympijský oděv Jakuba Jurky, jehož autorem je módní návrhář Jan Černý, nová kolekce českých hodinek Prim nebo design sloupové vrtačky z První hanácké BOW. Výstava bude otevřena do 16. listopadu, doprovodí ji také workshopy.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

Seriály