Andělé obyvatele Křivé ulice neochrání. Street Art Festival přišel o jednu z ploch

Jeden z plánovaných uměleckých zásahů v rámci olomouckého Street Art Festivalu organizátoři zrušili. Po negativním vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ) tak zeď v Šemberově ulici neozdobí malba Olomoučana Pausera.

Motiv s barokními andělíčky měl umělec namalovat na jedné ze zdí kláštera v Kateřinské ulici. Podle ředitelky festivalu tato malba měla zeď zdobit na dobu určitou, jak bylo s památkáři z NPÚ domluveno předem. „Dobré vztahy s památkáři sice máme, ale pravidla se respektovat musí. Já nemohla památkářům zaručit to, že malba tam bude na dobu určitou. To stálo na majiteli kláštera,“ vysvětlila pro Olomoucký Report ředitelka Street Art Festivalu Romana Junkerová.

Vlastníkem nemovitosti je společnost Santis Property s.r.o. Malba se měla objevit na zdi, která stejně jako celý klášterní areál spadá do památkově chráněné rezervace, a tak organizátoři festivalu chtěli navrhnout zásah, který by byl minimální.

 „Já ta pravidla respektuju a nebudu tam něco malovat, aniž by mně majitel potvrdil, nebo se nějak smluvně zavázal, že to po pěti letech smaže. Stejně tak jsem po majiteli chtěla, aby ošetřil zeď a nemalovalo se na hrubou cihlu, což také odmítl udělat,“ popsala Romana Junkerová.

Na místě měl malovat olomoucký umělec Pauser, který už v předchozích letech v rámci Street Art Festivalu namaloval Batmana na zdi domu v areálu FN Olomouc, či v Uhelné ulici generála Lafayetta a další postavy. V Šemberově ulici mu pod rukama měla vzniknout malba dvou barokních andělů.

„Z mého pohledu je naprosto v pořádku, že se tam malovat nebude. Je to podle mě velká škoda, protože se mně návrh líbil. I památkáři v odůvodnění připouštějí, že malba je barokní tematikou vhodná, že tam sedí. Nicméně, že by čekali, že tohle se bude řešit až v momentě, kdy bude ulice celá opravená. Vadilo jim, že ulice není ve stavu, kdy by tam mohlo být umění. A to je něco, co já bohužel neovlivním,“ uzavřela Junkerová.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Tři králové už jdou k vám. Odstartovala sbírka
    Kultura

    Tři králové už jdou k vám. Odstartovala sbírka

    V olomoucké arcidiecézi dnes symbolicky začala Tříkrálová sbírka 2026, tříkrálovým koledníkům požehnal olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Koledníci na některých místech vyrazí do terénu již tento pátek, v následujících dnech se do koledování zapojí tisíce dobrovolníků napříč regiony. Sbírka má dlouholetou tradici a kořeny má právě v olomoucké arcidiecézi, kde se pilotní ročník uskutečnil v roce 2000. Letošní výtěžek zde byl opět rekordní. Do kasiček dárci vložili zhruba 43 milionů korun, loni to bylo 40,9 milionu.

  • Olomouc má vlastní vánoční song. Poslechněte si jej
    Kultura

    Olomouc má vlastní vánoční song. Poslechněte si jej

    Symbolicky v předvečer letošních svátků vyšel nový singl Rozsvítíme stromy kapely Loco Poco. Píseň zachycuje jedinečnou atmosféru vánočních trhů v Olomouci a je hudebním pozváním ke zklidnění a setkávání.

  • FOTOREPORT: Kdo stojí na olomouckém orloji? Podívejte se s námi na unikát města
    Kultura
    FotoReport

    FOTOREPORT: Kdo stojí na olomouckém orloji? Podívejte se s námi na unikát města

    První zmínka o orloji na Horním náměstí pochází z roku 1519. Orloj byl ve středověku vybudován do severní části městské radnice, a tak jako radnice samotná, se po následující staletí několikrát měnil, aby držel s dobou. Po třicetileté válce na něj přidali podobizny sedmi svobodných umění. V roce 1898 byl starý astroláb nahrazen planetáriem. Tahle původní planisféra od vídeňského astronoma Fabriciho se dodnes zachovala, s průměrem 146 cm je jedním z největších dochovaných astrolábů na světě, dnes ji naleznete ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Nové planetárium je heliocentrický model se zvěrokruhem v pozadí. Největší změna však přišla po druhé světové válce.

Seriály