VIDEO: Převážel skoro milion a mlžil o původu. Řidič tvrdil, že jde o nákup náhradních dílů

Celníci kontrolovali na dálnici u Prostějova auto s posádkou Poláků. V černé dodávce se zatmavenými skly našli postupně téměř milion korun. Problém nastává momentě, kdy vlastník nedokáže vysvětlit původ tak vysoké částky.

"Během kontroly cizinec celníkům sdělil, že u sebe má 300 tisíc korun, které hodlá použít na nákup autodílů v České republice. Důkladným prověřením vozidla však příslušníci zjistili, že se nejedná zdaleka o veškerou převáženou hotovost," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Celní správy Olomouckého kraje David Kubenz.

Pod prostředním sedadlem v kabině řidiče našli celníci dalších 585 tisíc korun, které řidič zatajil. "Podle jeho následného tvrzení měl u sebe téměř milion korun proto, že obchoduje se subjekty, jenž přijímají pouze hotovost," pokračoval Kubenz. Hlídka následně pojala podezření, že by mohlo jít o legalizaci výnosu z trestné činnosti. "Za porušení povinnosti doložení identifikačních údajů a dalších doplňujících informací k hotovosti, hrozí nyní jedenapadesátiletému řidiči propadnutí částky a pokuta až do výše 10 milionů korun," vysvětlil mluvčí.

Hlídka zároveň zjistila u provozovatele vozidla šestitisícový nedoplatek evidovaný u celní správy. Ten následně vymohla bez využití oprávnění zajištění registrační značky vozidla.

Od 30. prosince 2024 platí novela zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Novela tak rozšířila pravomoc celníků v oblasti převozu finančních hotovostí. "Jedná se o kontroly u vnitrostátních převozů, nebo její odesílání či přijímání v hodnotě nad 15 000 EUR, přibližně 375 tisíc korun, v rámci EU," objasnil Kubenz.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály