Soud dal chovateli psů z Rapotína podmínku, uzavřel dohodu o vině

Olomoucký krajský soud dnes potrestal tříletým podmíněným trestem čtyřiasedmdesátiletého Pavla Daňka z Rapotína na Šumpersku, v jehož domě inspektoři Státní veterinární správy (SVS) objevili v létě roku 2022 množírnu s bezmála čtyřmi desítkami psů. Podle obžaloby byla zvířata chována ve zcela nevhodných podmínkách a navíc trpěla kožními problémy. Soud dnes schválil dohodu o vině a trestu, kterou senior uzavřel s žalobcem. Její součástí je i pětiletý zákaz chovu psů.

Za zločin chov zvířat v nevhodných podmínkách původně muži hrozilo pět až deset let vězení. Tříletý trest mu dnes soud odložil na zkušební dobu pěti let. "Trest je dva roky pod sazbou, může se jevit jako relativně benevolentní, ale navrhli jsme jej s ohledem na okolnosti případu i na osobu obžalovaného, jeho věk i bezúhonnost. Podmíněný trest jsme navrhli za předpokladu uloženého zákazu chovu psů," uvedl státní zástupce Jindřich Pazdera.

Podle obhájce choval Daněk psy od 50. let. U soudu uvedl, že muž se nedokáže s celou situací vnitřně smířit. Soudce Petr Sušil na něj dnes několikrát apeloval, aby již psy nechoval, v opačném případě by mu totiž hrozil trest odnětí svobody.

Případ začali inspektoři SVS řešit na základě obdrženého podnětu. Po kontrole podali šumperské radnici návrh na odebrání všech psů z tohoto chovu a jejich umístění do náhradní péče. Na místě našli 36 psů plemene šarpej, jejich kříženců a boloňské psíky různého stáří. "Zvířatům neumožňoval uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické potřeby, kdy vlivem zanedbané péče a neřešením chronických kožních problémů u nich došlo k trvalým následkům, spočívajících zejména v permanentně obtěžujících až bolestivých svědivých problémech," stojí v obžalobě.

Na zahradě byl odložen stavební materiál, chovatel navíc nezajistil podmínky pro odpočinek zvířat; v chovných prostorech bylo jen pár pelechů. Psi byli podle inspektorů SVS nesocializovaní, vystrašení a bázliví. "Zalézali do úkrytů a jejich přesný počet neznal ani sám chovatel. Téměř všichni psi trpěli dermatitidou, někteří měli ztrátu osrstění, lysá místa, chronické změny na kůži a výtoky z očí. Psi byli chováni v domě a venkovních prostorech plných předmětů, o které se mohli poranit či je pozřít," řekl již dříve mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Majitel navíc u velké části psů nedoložil platnou vakcinaci zvířat proti vzteklině, 12 psů nebylo označeno čipem. Chovatel podle Vorlíčka neplnil ani další povinnosti vyplývající z legislativy.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

  • Zvolte nejlepší malebnou vyhlídku. Toto je rozhledna Stříbrná Twiggy
    Tipy

    Zvolte nejlepší malebnou vyhlídku. Toto je rozhledna Stříbrná Twiggy

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, toto je další místo z kategorie Malebná vyhlídka. Dnes vám představíme rozhlednu Štříbrná Twiggy, dominantu areálu Kraličák. 

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

Nejčtenější

Seriály