Policisté v Olomouci kontrolovali koloběžkáře, zjistili třináct přestupků

Více než deset přestupků zjistili policisté při čtvrteční kontrole zhruba sedmi desítek uživatelů koloběžek v Olomouci. Většinu prohřešků vyřešili pokutou na místě. Dnes to sdělila policejní mluvčí Petra Vaňharová. V ulicích města jsou rozmístěny více než dvě stovky sdílených elektrokoloběžek, jejichž obliba při cestování po městě roste. Lidé si ale často stěžují jízdu koloběžkářů po chodnících, špatné parkování či neznalost dopravních předpisů ze strany uživatelů tohoto dopravního prostředku.

Policisté koloběžkáře ve čtvrtek kontrolovali na různých místech Olomouce. „Během několika hodin zkontrolovali téměř sedm desítek osob. Přitom zjistili 13 přestupků, které, až na jednu výjimku, vyřešili uložením příkazu na místě. V jednom případě přestupek oznámili příslušnému správnímu orgánu. Akce obdobného charakteru se budou konat i v budoucnu,“ uvedla mluvčí.

Koloběžky a elektrokoloběžky jsou v posledních letech stále populárnějším dopravním prostředkem. „S tímto trendem je bohužel spjata i narůstající neohleduplnost koloběžkářů spojená s nedodržováním pravidel silničního provozu. Policisté proto zintenzivnili kontroly, které se zaměřují především na to, jak uživatelé koloběžek a kol dodržují platná pravidla zákona o provozu na pozemních komunikacích,“ podotkla Vaňharová.

Lidé jedoucí na koloběžce musí dodržovat stejná pravidla, která se vztahují na cyklisty. V případě porušení jim hrozí pokuty. „Na koloběžce může jet jen jeden člověk. Toto upozornění platí především pro rodiče, které často vídáme, jak na koloběžce jedou spolu se svým dítětem,“ uvedla mluvčí. Cyklista mladší 18 let musí mít za jízdy na hlavě nasazenou cyklistickou přilbu. „S ohledem na bezpečnost však doporučujeme přilbu i dospělým osobám,“ dodala mluvčí.

Na koloběžce nelze jet po chodníku. „Výjimku tvoří případy, ve kterých jezdec koloběžku vede, ne na ní po chodníku jede. A také děti do 10 let věku, které mohou k jízdě na koloběžce i kole chodník využít,“ řekla Vaňharová.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály