Policisté navrhli obžalobu v kauze Growing Way. Miliardový podvod bude řešit soud v Olomouci

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ukončili vyšetřování případu investičního podvodu, který měl být spáchán prostřednictvím fondu Growing Way. Investiční podvod se škodou 1,5 miliardy předala centrála státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

"Ve věci je obviněna jedna fyzická a jedna právnická osoba z trestného činu podvodu. Podle závěrů vyšetřování založila fyzická osoba alternativní investiční fond, prostřednictvím kterého v období let 2020 a 2021 neoprávněně, soustavně a hlavně pod nepravdivou záminkou měla nabízet široké veřejnosti nereálné zhodnocování vkladů na finančním trhu. V rámci vyšetřování jsme došli k závěru, že organizátor žádnou investiční činnost nevykonával a vylákané finanční prostředky měl používat pro svoji potřebu," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Už dříve policie v souvislosti s neveřejným alternativním fondem Growing Way obvinili mladého podnikatele Ondřeje Janatu. Ten měl peníze od 4 193 podvedených investorů využívat pro vlastní potřebu. Přibližně miliardu z celkové škody se policistům podařilo zadržet na začátku roku 2023. Peníze by podle Ibeheje měly být použity k poměrnému uspokojení poškozených osob.

Podle kriminalistů jde o takzvané Ponziho schéma. "V uvedené V uvedené věci je evidentní, že proklamované výnosy měly být zcela nereálné a v případě, že byly hrazeny, tak pouze z finančních prostředků dalších klientů. Snahou obviněných mělo být udržet celý systém v provozu co nejdéle," pokračoval Ibehej.

Policisté předali spisový materiál s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Trestní stíhání je vedeno na svobodě a v případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným vězení od pěti do deseti let.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály