Podvodníkovi naletělo přes 400 zákazníků. Odhalili ho olomoučtí kriminalisté

Kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality v Olomouci rozkryli sérii podvodných e-shopů působících v České republice. Ty měly fungovat už od roku 2018 a dosud měl muž z Prahy podvést nejméně 400 zákazníků. Celková škoda se podle kriminalistů vyšplhala na 4,5 milionu.

„Obviněný muž nejméně od dubna 2018 do srpna 2021 založil devět domén internetových obchodů, tzv. e-shopů v České republice a předstíral prodej různého spotřebního zboží,“ uvedl mluvčí policie Libor Hejtman. 

Zboží ale muž vůbec nevlastnil, jeho cílem bylo pouze vydělat na nic netušících zákaznících. „Falešný internetový obchod fungoval v průměru týden až dva. Poté muž ukončil jeho činnost a po několika týdnech založil další podvodný e-shop,“ doplnil mluvčí Hejtman.

Kriminalisté se potýkali s důkladně propracovaným systémem, který podle Hejtmana nebylo jednoduché rozkrýt. „Kriminalisté zpětně procházeli starší neobjasněné obdobné případy napříč Českou republikou, které si převzali a objasnili. Za jejich úspěchem stojí i práce kolegů z oddělení kriminálních analýz krajského ředitelství, kteří museli zpracovávat obrovské množství dat a filtrovat z nich důležité informace,“ přiblížil průběh vyšetřování mluvčí.

Olomoučtí krajští kriminalisté se s mužem měli setkat podruhé. Vloni v dubnu na něj státní zástupce podal obžalobu k okresnímu soudu Olomouc pro podezření ze spáchání zločinu podvod. „Jednalo se o stejnou trestnou činnost falešných e-shopů, jenom v jiném období, a to od října 2021 do ledna 2022. Tehdy způsobil 126 poškozeným škodu přesahující 1,5 milionu korun,“ dodal mluvčí.

Trestní stíhání nyní bude probíhat na svobodě. Muži za podvod hrozí dva až osm let za mřížemi. 

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály