Okradla 110 osob o 16 milionů. Policie ji dopadla

Olomoučtí kriminalisté dopadli osmadvacetiletou ženu z Ostravska, která podle vyšetřování připravila 110 právnických a fyzických osob v kyberprostoru o 16,5 milionu korun. Dalších 8,5 milionu korun se pokusila vylákat. Případem se kriminalisté zabývali od roku 2022, v červnu 2023 ji obvinili poprvé. Po rozšíření trestního stíhání loni v dubnu uprchla do zahraničí, dopadena byla letos v únoru na španělském ostrově Tenerife, řekli dnes novinářům zástupci policie. Ženu kriminalisté obvinili ze tří trestných činů, hrozí jí až 12 let vězení.

Žena využila pro své podvody poměrně sofistikovaný postup. Nejprve získala přístup do e-mailových schránek poškozených, využila při tom toho, že si tito lidé svá hesla dlouhodobě neměnili. Následně si sjednala virtuální SIM kartu na tyto poškozené a ovládala tak i jejich telefonní číslo. Získala tím přístup do jejich internetového bankovnictví, odkud odcizila peníze a zároveň si na ně brala také úvěry. "Šlo o jeden z nejsložitějších případů u nás, a to i po organizační stránce," uvedl vedoucí oddělení kybernetické kriminality krajského ředitelství Jiří Prečan.

Podle vrchního komisaře Tomáše Buxbauma se žena dopouštěla podvodů od ledna 2022. Policisté ji v polovině června 2023 obvinili nejprve z toho, že podvodem získala od 35 fyzických a právnických osob, převážně v Havířově, Ostravě a Olomouci, přes tři miliony korun a pokusila se přisvojit další dva miliony. Za to jí hrozil trest pět až deset let vězení. Ženu policisté zadrželi. Skončila ve vazbě, z které však byla propuštěna.

Kriminalisté následně odhalili další její skutky a v dubnu 2024 její stíhání rozšířili. "Přibylo 75 poškozených se škodou 13,5 milionu korun, plus dalších šest a půl milionů korun v podobě úvěrů, které byly bankou zamítnuty. Hrozila jí vyšší trestní sazba osm až 12 let. Žena poté opustila Českou republiku, vypátrat se ji podařilo na Tenerife, kde byla na počátku února 2025 zadržena a eskortována do České republiky, kde skončila ve vazbě," doplnil vrchní komisař.

Žena byla obviněna za zločin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za podvod a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Obviněná nebyla dosud stíhána, všechny peníze stihla utratit na internetových sázkových portálech, za ubytovací služby, ale i za drogy, dodali policisté.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály