Okradla 110 osob o 16 milionů. Policie ji dopadla

Olomoučtí kriminalisté dopadli osmadvacetiletou ženu z Ostravska, která podle vyšetřování připravila 110 právnických a fyzických osob v kyberprostoru o 16,5 milionu korun. Dalších 8,5 milionu korun se pokusila vylákat. Případem se kriminalisté zabývali od roku 2022, v červnu 2023 ji obvinili poprvé. Po rozšíření trestního stíhání loni v dubnu uprchla do zahraničí, dopadena byla letos v únoru na španělském ostrově Tenerife, řekli dnes novinářům zástupci policie. Ženu kriminalisté obvinili ze tří trestných činů, hrozí jí až 12 let vězení.

Žena využila pro své podvody poměrně sofistikovaný postup. Nejprve získala přístup do e-mailových schránek poškozených, využila při tom toho, že si tito lidé svá hesla dlouhodobě neměnili. Následně si sjednala virtuální SIM kartu na tyto poškozené a ovládala tak i jejich telefonní číslo. Získala tím přístup do jejich internetového bankovnictví, odkud odcizila peníze a zároveň si na ně brala také úvěry. "Šlo o jeden z nejsložitějších případů u nás, a to i po organizační stránce," uvedl vedoucí oddělení kybernetické kriminality krajského ředitelství Jiří Prečan.

Podle vrchního komisaře Tomáše Buxbauma se žena dopouštěla podvodů od ledna 2022. Policisté ji v polovině června 2023 obvinili nejprve z toho, že podvodem získala od 35 fyzických a právnických osob, převážně v Havířově, Ostravě a Olomouci, přes tři miliony korun a pokusila se přisvojit další dva miliony. Za to jí hrozil trest pět až deset let vězení. Ženu policisté zadrželi. Skončila ve vazbě, z které však byla propuštěna.

Kriminalisté následně odhalili další její skutky a v dubnu 2024 její stíhání rozšířili. "Přibylo 75 poškozených se škodou 13,5 milionu korun, plus dalších šest a půl milionů korun v podobě úvěrů, které byly bankou zamítnuty. Hrozila jí vyšší trestní sazba osm až 12 let. Žena poté opustila Českou republiku, vypátrat se ji podařilo na Tenerife, kde byla na počátku února 2025 zadržena a eskortována do České republiky, kde skončila ve vazbě," doplnil vrchní komisař.

Žena byla obviněna za zločin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za podvod a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Obviněná nebyla dosud stíhána, všechny peníze stihla utratit na internetových sázkových portálech, za ubytovací služby, ale i za drogy, dodali policisté.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály